25,6 TL
Standart Teslimat : 02 Temmuz - 05 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Tarık ve Beyaz Karga Kitap Açıklaması

 

Tarık ve Beyaz Karga, Sarıgaga Yayınları tarafından 26 Şubat 2012 tarihinde, SGDD (Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği) Isparta ofisinde düzenlenen hikâye atölyesi sırasında, on mülteci çocuğun katılımıyla yazıldı. Somali, Sudan, İran ve Afganistan’dan gelen ve yaşları 7 ile 8 arasında değişen çocuklar, kendilerine Kutup Yıldızı Kolektifi adını verdiler. Hikâye Sadi Güran tarafından resimlendi ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi sponsorluğunda, Sarıgaga Yayınları tarafından basıldı. Kitap Türkçe ve İngilizce olmak üzere çift dilde hazırlanmıştır. Nisan 2018 tarihinde ikinci baskısı Özel Sezin Okulu’nun katkılarıyla gerçekleşmiştir. 
Amina, Mavadda, Fatima, Sumayya, Caamir, Mohammed, Salih, Ahmed, Yasir ve Sara’nın katkılarıyla yazılan “Tarık ve Beyaz Karga”, yabancılık, farklılık gibi olgulardan yola çıkarak günümüzün en önemli meselelerinden biri olan “mülteci” kavramıyla çocukları tanıştırmak ve bu konuda empati kurmalarını sağlamak, ön yargıları kırmak amacıyla hazırlandı.


Konusu: Tarık ve ailesi, küçük yemyeşil bir adada dostlarıyla birlikte mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Ancak bir sabah kara bir bulut adanın üzerinde belirir ve tüm çabalara rağmen yerinden oynamaz. Bitmek tükenmek bilmeyen yağmurlar sonucunda Tarık ve babası yeni bir ada bulmak üzere denize açılırlar. Bu zorlu yolculukta onlara beyaz bir karga eşlik eder. Karganın rehberliğinde geldikleri yeni adada ise işler bekledikleri gibi gitmez. Ada halkının, Tarık ve babasını kabul etmesi için hiç beklenmedik bir olay meydana gelecektir. 
Tarık ve Beyaz Karga, okuyucuya, kurgunun hayal gücüne dayanan zenginliğiyle perçinlenmiş bir mültecilik deneyimi sunuyor. Tarık ve Beyaz Karga, en basit ifadeyle, yetişkinlere ve çocuklara mültecilik olgusunu anlatmaya çalışan benzersiz bir çaba örneğidir.  (Mülteci Çocuklar, Resimli Kitaplar üzerinden Uçurumları Aşıyor.  Cansu Oranç ve Ilgım Veryeri Alaca. Çocuk Edebiyatı’nda Aksamalar, Kırılmalar Cambridge Üniversitesi Yayınları 2017 sf 151- 168.)

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Resimleyen: Sadi Güran

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.