21,8 TL
Standart Teslimat : 23 Mayıs - 26 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Tante Rosa Kitap Açıklaması

 


İlk yayımlandığında "yerli" olmamakla eleştirilen Tante Rosa, Sevgi Soysal'ın, sinemaya da uyarlanan en özgün eseridir. Bir roman bütünlüğüne sahip olacak şekilde birbirine ustalıkla bağlanmış on dört hikayenin ana konusu kadınlık ikilemleridir. Sevgi Soysal'ın, o kendine özgü ironisiyle anlattığı Tante Rosa, yaşamın kurallarına ve sınırlandırmalarına başkaldıran, ancak kadınlığına hapsolduğu için hep yenilen biridir. O, "bütün kadınca bilmeyişlerin tek adıdır."Sayfa Sayısı: 105

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

HÜMANİST ENTEL SERSERİ; ALTAYİN
Altay Öktem

Sam Savage aklı bir karış havada bir Türk yazar olsaydı da beni hümanist entel serseri bir fındık faresi kılığına sokup romanımı yazmaya kalksaydı, kitabın adını Altayin koyardı herhalde. Niye? Elbette aslına uygun olsun diye! Çünkü Savage’ın kitabının adı Firmin. E, başkahraman fare de ben olacağıma göre, kitabına benim ismimi çağrıştırmayan, tamamen farklı bir isim koyması yakışık almaz. En azından, benim açımdan hoş olmaz. Çünkü var böyle bir isim; Altay. Nüfus kütüğünde kaydım var. O zaman yapılacak en aklı başında iş, Altay’ı alıp mümkün olduğunca Firmin’e benzetmek..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

25.12.2020

Evrensel, zamanının ötesinde

Sevgi Soysal'ın tüm cinsiyetleri etkileyen prangalayan toplumsal cinsiyet rollerini yavaş yavaş ve hayretle keşfederken kendi varoluşunu anlamlandırmaya çalışan bir kadının hikâyesini anlatıyor.  Büyük bir incelikle ve mizahla satır aralarında yazıldığı tarihe göre ileri boyutta tartışmaları masaya yatırıyor.

21.12.2020

Kadınca, Tabulara Baş Kaldıran, Masal Gibi

Nüktedan ve masal gibi bir dil ile kadın olmanın ve büyümenin nasıl bir şey olduğunu anlatan bir kitap. Tante Rosa'nın olamayışı savruluşu aslında iç acıtan bir şey olsa da Sevgi Soysal'ın tatlı ve komik anlatımı sayesinde yüzünüzde buruk bir tebessüm ile okuyacaksınız.

14.12.2020

tante rosa i love you

İnsanları sevmemeye başladı mı insan, insan gibi yaşamayı da sevmemeye başlıyor, insan gibi çalışmayı, kazanmayı, yemeyi, içmeyi, sevişmeyi, ölmeyi.. Bir kadının, toplumun aksi yönünde gelişimini göreceğiniz, her yaşta hayata bakışının biraz daha değiştiği ama bir yandan da sizi hep aynı kalmaya çalıştığı zamanlara götürecek, okurken derinlerinize işleyecek bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.