34,0 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Tanrı'dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm Kitap Açıklaması

 


Kur'an, deizmi teşvik eden bir kitap değil ama ona kapı aralayan bir kitaptır. Deizmin aynı anda hem felsefî hem de teolojik karakteri bu inancın Tanrı dışında insanüstü tanımamasıdır.

Deizmin bu temel karakteri onun kutsal kavramını da etkilemiştir. Deizmin kutsalı ne dindir ne ilham ne havra ne kilise ne de cami. Onun kutsalları akıl, bilim ve ahlaktır. Dincilik bu temel değerleri tarih boyunca yıkan, işlemez hale getiren, hatta onlara savaş açan temel musibet olduğu için deistler dine hayatlarında yer vermemişlerdir.

Deistler bilmişlerdir ki, Tanrı dışında insanüstü tanıdığınızda bunun arkasından sadece peygamberler değil; evliya, ermişler ve daha bilmem neler insanüstü varlıklara dönüştürülerek birer yedek ilah halinde insan hayatına musallat edilecektir, edilmiştir. Akıl dışında kutsal tanımanın sonucu ise aklın hayatın dışına itilmesi, onun yerini kutsallaştırılmış birtakım adamların ilhamların, rüyalarının alması olacaktır.

Tarih, özellikle dinler tarihi deistlerin bu iddialarını (veya öngörülerini) tamamen doğrulamıştı. Ve doğrulamaya devam etmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 332

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yeni Boyut

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.09.2020

Deizm konusundaki en gerçekçi ve doğru kaynak

Deizm'in İslam'a, Allah inancına aykırı olmadığını, bilakis samimi inancın özü olduğu vurgusunu yapan bu kitap, bu konuda yazılmış en tarafsız ve en doğru kaynaktır. Bu kitabı okumadan, İslam'ın Deizm'e nasıl baktığını öğrenmeden diğer kitapları okumamanızı tavsiye ediyorum. Bu vesile ile kıymetli ilahiyat profesörü merhum Yaşar Nuri Öztürk hocayı rahmet ve minnetle anıyorum. Allah kendisinden razı olsun.

12.03.2020

Kur'an'ın dini ibadetsiz olur ama ahlaksız olmaz

Yaşar Nuri hocadan yine düşünmeye sevkeden eşsiz bir eser mutlaka okunmalı İslam'ı doğru anlatan din adına yapılan yanlışları gösteren gerçek inancı kutsayan nadide bir kitap.

27.11.2019

Bekliyorum

Deizm ilgili yaşar hocadan okumayı

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.