28,15 TL
Standart Teslimat : 01 Haziran - 04 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sürgünden Soykırıma Ermeni İddiaları Kitap Açıklaması

 


Ermeni soykırımı iddiaları değerlendirilirken, söz konusu dönemde Osmanlı Devleti'yle savaş halinde olan devletlerin arşivlerinden alınan belgeleri kullanarak araştırma yapmak, objektif yaklaşımın bir gereğidir. Nitekim tarihe mâl olmuş hadiseler, tarih metodolojisinin kuralları göz ardı edilmeden araştırılmalı ve bu araştırmalar ışığında bir sonuç ortaya konulmalıdır.

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Sürgünden Soykırıma Ermeni İddiaları'nda, bu ilkeye sadık kalarak, kısa ama öz bir biçimde, Ermenilerin Birinci Dünya Savaşı sırasındaki durumunu ele alıyor.

"Türklerle Ermeniler gerek Selçuklu Devleti, gerekse Osmanlı Devleti dönemlerinde yaklaşık 850 yıl önemli bir problem olmadan birlikte yaşadılar ve aynı devletleri paylaştılar. Nitekim, Osmanlı Devleti döneminde 29 paşa, 22 bakan, 33 milletvekili, 7 büyükelçi, 11 başkonsolos vs. olmak üzere pek çok Ermeni yüksek devlet görevlerinde yer almıştı. Bu durum 1915'e kadar devam etti. Bununla beraber Ermeniler için 1877-78'de meydana gelen Osmanlı-Rus savaşı yeni bir dönemin başlangıcı sayılabilir..."Sayfa Sayısı: 159

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Babıali Kültür - BKY

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.11.2019

okumadan yapılan yorum (şahsi)

Öncelikle bu kitabı hocamız önerdi. Galiba makale şeklinde bir kitap. Bence bu konulara meraklı olan kişiler için bayağı aydınlatıcı olacaktır. Çünkü kitabı incelediğimde tamamı 126 sayfa ama bunun neredeyse 30 sayfası resimli veya yazılı belgelerden oluşmaktadır. Ayrıyeten bence kendini ve kitaplarını insanlığın yararına, doğruları ortaya çıkarmaya, doğru bilinen yanlışları ortaya çıkarmaya adayan her yazar, şair ve her eser okunmaya değerdir. Size bu kitabı tavsiye ederim ki ben de okuyacağım büyük bir merakla. Herkese teşekkürler...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.