3,5/5 - 4 Kişi Yorum Yap
29,26 TL
38,5 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 17 Mayıs - 20 Mayıs
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Sol, Sinizm, Pragmatizm Kitap Açıklaması


Solda ricat sürüyor. Mağlubiyet hissi derinleşti, neredeyse kanıksandı - ama açık yürekli bir muhasebesinin yapıldığını söylemek zor. Sağcılığın ve kapitalizmin kötülüğü, solda durmak için yeter şart, birçokları için. Bazen biraz inadına, namus belâsına. Sahiden de yeter şart olabilir, ona şüphe yok. Mızmız olsa bile, yapıcı olmasa bile, sol itiraz, vicdanın sesidir.
Fakat solun, sosyalizmin, dünyayı değiştirmek derdi var. Bunun bir parçası da kendini değiştirmektir. Sosyalizmin zengin mirasının nadide mücevheri, dünyayı-toplumu kurtarma davasını, özgürlük davasını insanların kendi kendilerini kurtarma davasıyla, özgürleşme davasıyla birleştirmesi, kısacası kurtuluş davasını dışsal kurtarıcılardan kurtarması değil mi? Kendine hep yeniden dönüp bakmak, özeleştiri, bunun için sosyalist düşüncenin aşısıdır.
Tanıl Bora'nın Sol, Sinizm, Pragmatizm'de bir araya getirilen yazıları, solun darlık buhranlarını sinizm kavramı etrafında tartışıyor. Kapitalizmin ve sağcıların kötülüklerini sayıp dökerek rahat eden konformizmin eleştirisi... Aleni bir muhafazakârlığa dönüşebilen bu sinizme karşı, mütevazı hedeflerden yüksünmeden taş taş üstüne koymak (iyi pragmatizm), yeni bir yol açabilir mi? Kitabın ana eksenini, bu sorgulama oluşturuyor.
Bu eksen etrafında, sol muhalefetin gelenekleri, mecraları ve yöntemleri
tartışılıyor: 68, barış hareketi, şiddet, anti-kapitalizm, protesto ve gösteri tarzları, yoksulluk ve sosyal dayanışma... Kitabın bir başlığı da, solun sözle ve akılla ilişkisi hakkında; genel olarak zamanımızda entelektüel etkinlik, söz, medya ve politika üzerine...Sayfa Sayısı: 248

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Birikim Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Türkiye’de sol ve entelektüel
Murat Aksoy

1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra tüm dünyada sol sadece siyasal olarak değil, ideolojik olarak da gerilemeye başladı.

İki kutuplu dünyaya son veren gelişmelerin başlangıcı elbette Berlin Duvarı’nın yıkılışı değildi. Ama Berlin Duvarı’nın yıkılışı sembolik anlamda bir “son”dur. Bu sonu hazırlayan gelişmeler ise 1960 ve 1970’lerde Avrupa’da yaşanan solun yükselişi ve sonrasındaki iç ideolojik tartışmalar ve 1980’lerde tüm dünyayı etkisine alan “neo-liberal” politikalar oldu.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%50
%25
%0
%0
%25
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

05.01.2010

Pragmatizm ve Marxizm

Bazı kitaplar vardır, tam da siz bir konu hakkında çıkmaza düşmüşken imdadınıza yetişir ve fikirlerinizi daha sağlam zemine oturtmanızı sağlar, bu kitap da işte böyle bir kitap gibi geldi bana. Pragmatizm bilindiği gibi bilgiyi tanımlarken işe yarayan bilgi, fayda sağlayan bilgi doğrudur diyor ve metafiziğin fayda sağlayanı doğrudur diyerek fayda ahlakı geliştiriyor. Yani doğru bilginin olanaklılığı sorusuna faydaya göre derecelendirme yaparak cevap veriyorlar. Bu akımın temsilcileri William James, Peirce, John Dewey. Marxizm ise bu pragmatist felsefeye karşıt bir izlenim verse de, praksis felsefesi pragmatizmle ortak bir görüntü bırakıyor. Marx´ın felsefesinin temelini praksis oluşturur. Praksis´e göre doğru bilgi ise eylemsellikte işe yarayan bilgidir. Burada da doğru bilgi konusunda faydaya göre bir derecelendirme yapılmış. Birbirine zıt gibi görünen bu iki felsefe aslında aynı şeyi mi söylüyorlar? Kitabın tanıtımındaki soruyu sormak gerek eğer aynı şey söyleniyorsa, iyi pragmatizm olanaklı mı? Çünkü insanın sömürülmesine odaklı yabancılaştırıcı (Lucacs´a göre şeyleştirici) kapitalizmin temelini pragmatist ahlak oluşturuyor. Kapitalizme koşut bir felsefeyle kapitalizm karşıtı eylemsellikler geliştirmek ne kadar olanaklı. Bu konuda kafam çok karışıkken bu kitabın tanıtımını gördüm. Umarım bu kitap kafa karışıklığımı giderebilir.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.