Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Sol Ayağım Kitap Açıklaması

 

Sizce tek bir roman, insanın hayattaki tüm olumsuzluklara karşı bakış açısını değiştirmesini sağlayabilir mi? "Sol Ayağım" adlı romanı henüz okumadıysanız bu soruya cevap vermek için acele etmeyin. İrlandalı yazar, şair ve ressam Christy Brown'ın yazdığı otobiyografik roman; tam da böyle bir eser. Gerçek bir mücadelenin öyküsünü konu alan roman; cesaret ve azmin yanı sıra aile, arkadaşlık ve sevgi gibi temaları da yoğun bir şekilde işliyor. Dilerseniz cesaretinizi ve mücadele azminizi arttıracak bu eserin içeriğine biraz değinelim.

 

"Sol Ayağım" adlı kitabı neden okumalısınız?

192 sayfadan oluşan "Sol Ayağım" adlı roman, beyin felciyle doğan ve sadece sol ayağını kontrol edebilen Christy Brown'ın zorlu hayat hikâyesinin doğumundan gençliğine kadar uzanan kısmını konu alıyor. Kalabalık bir aileye sahip olan yazar, doğuştan gelen fiziksel engeline rağmen ailesinin desteği ve daima diri tutmaya çalıştığı yaşama azmi sayesinde hayatını nasıl sürdürdüğünü içtenlikle anlatıyor. Böylece okurun hayattaki olumsuzlukları, insanı aşağı çeken engeller olarak değil de yukarı taşıyan basamaklar şeklinde görmesine yardımcı oluyor. Yazarın azminin yanı sıra ailesinin karşılıksız sevgisi ve desteği de okurlara kıymetli mesajlar veriyor. Özellikle annesinin asla tükenmeyen çabaları ve erkek kardeşlerinin küçük Christy'yi sahiplenişi, romanın duygusal yönünü epey güçlendiriyor. Siz de bazen gözlerinizi yaşartacak bazen yüzünüzde tebessüm oluşturacak bu eseri okuyarak Christy Brown'ın çarpıcı yaşam öyküsüne tanıklık edebilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

The Irish Times tarafından "Modern çağın başyapıtlarından biri" olarak nitelendirilen "Sol Ayağım" adlı romanın MEB'in belirlediği 100 temel eser arasında yer aldığını biliyor muydunuz? Orijinal adı "My Left Food" olan ve yediden yetmişe geniş bir okur kitlesine hitap eden eser, ilk kez 1954 yılında yayımlanır. Yıllar boyunca pek çok çevirmen tarafından Türkçeleştirilen ve farklı yayınevleri tarafından yayımlanan kitabın güncel baskısı, Filiz Kahraman çevirisiyle Nora Kitap tarafından yayımlanır. Dünya çapında büyük üne kavuşan ve yayımlandığı ilk günden beri popülerliğini asla yitirmeyen roman, 1989 yılında Jim Sheridan yönetmenliğinde beyaz perdeye de aktarılır. Bu etkileyici hayat hikâyesine bir de izleyici olarak şahitlik etmek isterseniz İrlanda ve Birleşik Krallık ortak yapımlı, Oscar ödüllü "My Left Food" (IMDb: 7.9) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Christy Brown'ın "Sol Ayağım" adlı romanını sevdiyseniz "Her Gün Hüzün - Sol Ayağım 2" adlı eseri de okuyabilirsiniz. Benzer bir mücadeleye tanık olmak için Dominique Bauby'nin zorlu yaşam öyküsünü anlattığı romanı "Kelebek ve Dalgıç"ı da tercih edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

13.12.2021

Fiyat yönünden kaçırılmayacak fırsat.

Büyük küçük demeden her yaştan insanin okuması gereken bir eser. Fiyat yönünden kaçırılmayacak fırsat.

26.09.2021

Harika

Özellikle hayata hep kötü tarafından bakan kişilerin kesinlikle okumasını tavsiye ederim.

04.03.2021

güzel

yaş fark etmeksizin herkes okumalı ayrıca küçük çocuklara okumayı sevdirmek için güzel bir başlangıç

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.