10,4 TL
Standart Teslimat : 09 Ağustos - 12 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sokrates Öncesi ve Sonrası Kitap Açıklaması

 


Büyük İngiliz klasikçisi Francis Macdonald Cornford'un 1932 yılının Ağustos ayında Yunan felsefesi üzerine Cambridge Üniversitesi'nde verdiği dört konferans metninden oluşan bu minik kitap o kadar sevilmiş, o kadar çok okuyucu bulmuştur ki İngiltere'de bugüne kadar yirmi beş baskı yapmıştır.

Sokrates kimdi? Batı uygarlığı için kamil insan, bilge filozof modeli mi, yoksa Yunan düşüncesinin doğacı temellerinden ayrılarak mistisizm içinde kaybolmasına yol açan kişi mi? Verdiği dört konferansta Cornford Sokrates'in Eski Yunan ve tüm Avrupa uygarlığı içindeki emsalsiz yerinin nedenlerini büyük bir açıklıkla, basit bir dille ve kısa, okunması zevkli metinlerle anlatıyor..
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 104

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

07.02.2019

Yeni Bir Perspektif!

Kitap, genel hatlarıyla İyonya Bilimi'ni ve Sokrates ile birlikte gelişmeye başlayan Sokratik Felsefe'yi irdeliyor. Sokrates öncesi filozofların evvelâ doğayı keşfetme arzularından dolayı bilime daha yakın olmaları; Sokrates ile birlikte insanın ve dolayısıyla filozofların doğayı bir kenara bırakıp kendilerine dönük sorgulamalar gerçekleştirmelerinin sebepleri ve sonuçları üzerinde duruluyor. Celal ŞENGÖR'ün çevirisi ve notlarıyla çok daha güzel ve anlaşılır bir üslûba bürünen kitap ezber bozacak bir mahiyete sahip. Özellikle ŞENGÖR'ün notlarında da açıkça vurgulanan Sokrates'in adalet tanrıçası Dike'den vahiy aldığını söylemesi ve bilimsel bilgiyi felsefenin dışına atması Sokrates ve onun öğrencisi Platon'un düştüğü çıkmazı gözler önüne seriyor. Platon'un öğrencisi Aristoteles'in bilimsel bilgiyi tekrar egemen kılma çabaları ve bu çabaların bir anlamda yetersiz kalması da kitapta bahsedilen diğer bir durum. Felsefe okumalarında behemahal gözden geçirilmesi, incelenmesi gereken bir eser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.