51,35 TL
Standart Teslimat : 08 Aralık - 11 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında Kitap Açıklaması

 

Haruki Murakami’nin, Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında adlı eserinin konusu Hajime ve Shimamato adlı iki insanın, kaderin ellerinde yaşadıkları etkileyici bir aşk hikâyesi şeklinde karşımıza çıkıyor.


Murakami, Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında’da kurguladığı aşk hikayesini sağlam bir tarihsel temele dayandırarak eserin edebi ruhunu ortaya koyuyor. Eserin baş karakterlerinden Hajime, 1951 yılı doğumludur ve Japonya o yıllarda İkinci Dünya Savaşı’nın dumanı hâlâ tütmektedir. Japonya, büyük bir yıkıntıdan kendini kurtarıp müthiş hızlı bir gelişme dönemine girmiştir; fakat işçi ve hammadde kıtlığından muzdariptir. Devlet, halkı çocuk sahibi olmaları için teşvik etmektedir. Birçok ailenin en az iki ya da üç çocuğu vardır; fakat Hajime gibi tek çocuklu orta-sınıf aileleri çok nadirdir. Hajime, ailesinin tek çocuğu olarak çocukluk yıllarını kitaplara ve müziğe adayarak geçirir. Bu durum ve insanların ona karşı önyargısı Hajime’yi etkilemiştir ve onun yalnızlık dolu ve takıntılı bir dünya görüşü edinmesine neden olmuştur.


Murakami’nin 1992 yılında yayımlanan bu kitabı, 2007 yılında Doğan Kitap tarafından Türkiye’de okurlarla buluştu ve büyük ilgi görmeye devam ediyor. 


Sayfa Sayısı: 187

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 151

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Sahilde Kafka, Uçurumda Murakami!
Merve Fergökçe

Öncelikle söze bu “doğaüstü” romanın anlattığı doğaüstü hayvanlardan biri olan karga ile başlayalım. ‘Kafka’, Çek dilinde ‘karga’ demek. Kitabın kapağında; muhtemelen romanın kahramanı olan genç erkeğin – Kafka Tamura’nın – kafasında durup “Kafka” kelimesini gagalayan kırmızı karganın, Murakami’nin kafasında tasarlamış olduğu binlerce tuhaf hikaye ve diyalogdan sadece çok ufak bir kısmının ipucunu verebilecek ya da imgeleyebilecek bir imaj olduğu aşikar.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

27.02.2019

Tanışma

Murakami ile tanışma kitabım. Okurken sohbet ediyor gibi.

20.11.2017

Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında

Kitap resmen aktı. Çok basit anlatılmış çıtır çerezlik bir romandı. Tavsiye ediyorum. İmkansızın şarkısı kadar başarılıydı.

06.12.2015

Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında

Kitap oldukça güzel bir şekilde başlıyor ancak ilerledikçe inanılmaz bir değişim geçiriyor. Cinsellik o kadar abartılmış ki kitapta edebi yönü tamamen yok olmuş, göremiyorsunuz kayda değer bir şey. Ve yazarımız da  o sahneleri oldukça başarısız bir dille yazmış. Sevemiyorum böyle kitapları. Arada sırada da tekrara düşülmüş, benzer cümleler iki kere kullanılmış ama bu çok da göze batmıyor açıkçası.

Murakami abartılmış bir yazar mı yoksa yanlış bir kitabından mı başladım okumaya bilemiyorum. Ancak bu kitabın okuduğum en kötü kitaplar arasında olduğunu söyleyebilirim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.