0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
34,2 TL
45,0 TL %24
Standart Teslimat : 28 Eylül - 02 Ekim
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sıkı Dostlar Amansız Düşmanlar Kitap Açıklaması

Çocuklar henüz büyüme ve gelişme aşamasında oldukaları için etkileşimlerini bazen hafife alabiliriz.İlişkilerini yüzeysel , birbirlerine etkilerini ise geçici kabul edebiliriz. Oysa çocuklar en az yetişkinlerinki kadar gerçek , derin ve karmaşık bir sosyal yaşama sahiptir, özveriden entrikaya , iyilikseverlikten zorbalığa , birlik olmaktan dışlanmaya , rekabetçi ittifaklardan gruba hükmetme hırsına kadar her şey , çoğunlukla da birbirlerine karışarak , çeşitli biçimlerde karşımıza çıkar.

Çocuklar ne zaman bir araya gelseler , tüm işleyişi yeni baştan şekillendiren sosyal dinamikler yaratırlar.Farklı niteliklere sahip gruplar oluşmakla kalmazlar , bir sosyal hiyerarşi inşa edip basamaklarınada yerleşirler. Bu yapı içindeki sosyal etkiler kimini önder konumuna getirirken, kiminde de reddedilip dışlanan mazlmumlar yaratır ; kimi grubu popüler kılarken , kimini aykırılaştırır. Ama ne olursa olsun , çocuğun kendini tanıdığı , yeterlik ve özelliklerini keşfettiği, doğru ve yanlışla denelemer yağtığı bu sosyal yaşam oluşturur.

İlşkilerde ve duygular konusunda büyük oranda deneyimsiz olan çocuğu bu karmaşık sosyal dünyada yönlendiren ise arkadaşlık olgusudur. Çocuk , arkadaşları sayesinde denemeler yapma cesareti bulur. Çünkü arkadaş , öz keşfe olanak tanıyacak korunaklı alanaı yaratan kişidir . Sosyal yaşamaın tatsızlıklarına (belli bir grupça, alaya maruz kalma , çoğunluk ile iletişimsizlik vb) karşı kalkan görevi de görür.Her çocuğun kendini gerçek benliğini bulacağı bir yere ihtiyacı vardır. İşte o yer, arkadaşlar alemidir.Yetişkinliğe giden yolda kilit önem taşıyan bazı dönüşümler orada geçilir.

Sıkı Dostlar , Amansız Düşmanlar , hem farklı gelişim aşamalarına göre hem de farklı koşullar ve olumşumlar penceresinden yaptığı sosyal analize çocuk toplumuna açılan penceresiz olmayı amaçlamaktadır. Hangi konuda müdahale etmeniz gerektiğini , hangi konuda ise yaşanan sorunları aslında yıllar öncesinde bebeğinizle bağlanma aşamasında çözmüş olduğunuzudaha kolay ayırt etmenizi sağlayacaktır. Dahası müdahale etmeniz gereken durumlarda (ister ebeveyn olun , ister de öğretmen ve eğitimci) size yol gösterecek güncel bilgi ve temel ilkeler sunacaktır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.