20,45 TL
Standart Teslimat : 04 Temmuz - 07 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Şiirlerle Kısa Sureler ve Seçilmiş Ayetler Kitap Açıklaması

 

Günümüzde yayınlanmış olan Kur’an meâlleri arasındaki, aynı sonuca varan değişik ifadeleri gördükten sonra, neden

bu iş şiirle de yapılmasın dedik ve Yüce Yaratıcının himmeti ile bu işe soyunduk.

Bazı sûrelerdeki akıcı üslûp, ayet sonlarındaki müthiş ses uyumu (Nuh, Asr, Kadir, Meryem, Tâ-hâ) biraz da şâir ruhlu oluşumuz bizi bu yola sevk etti.

Bu kitapta, en çok okunan kısa sûrelere ve ayetlere yer verilmiştir. Ayetlerin seçiminde; kıssalardan ve müteşâbih ayetlerden kaçınılmış, özellikle ayetlerin muhkem, iman, itikat, ibadet, (namaz, oruç, infak) ahlâk ağırlıklı, cennetin güzelliklerinden, cehennem ve kıyametin dayanılmazlığından bahseden ayetler olmasına özen gösterilmiştir.

Kitabımızı birebir meâl-şiir olarak kabul etmek doğru olmaz. Zira ondaki güzel mânâyı yine kendisi (Kur’an) sunar.

Zaten kapasite olarak da kitaptaki âyet ve karşılığı beyit sayısı toplam Kur’an’ın altıda biri kadar olup, 900 ayet ve 1000’i az geçen beyitten oluşmuştur.

Kitabımızın sol sayfalarını orijinal Kur’an meâli ayetlere, karşılarındaki sayfaları da Kur’an’dan alınan feyizle beyitlerimize ayırdık. Beyitleri oluşturan mısraların %99’una varan bölümü 7+7’lik kalıpla ve hece vezni ile yazılmış olup, mısralar kendi aralarında kafiyelidir. Geri kalan %1’lik bölümü ise, bazen 7+8, bazen da 8+8’lik hecelerden meydana gelmiştir. Rahat okuyacağınızı, anlayacağınızı ve düşüneceğinizi umuyorum.

A. Hikmet Gül

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.