23,45 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sevme Sanatı - Klasik Kapak Kitap Açıklaması

 

Sevmek ne demek? Bir insanın kendini tamamen bir kişiye adamasına sevgi denilebilir mi? Sevmek içgüdüsel bir duygu mu, yoksa öğrenilmesi gereken bir eylem mi? Psikoloji türünde olan “Sevme Sanatı” adlı eserinde Erich Fromm, psikanaliz yöntemleriyle sevme sanatını ortaya koyuyor ve sevginin aslında ne olduğunu bu duyguyu hissetmek isteyen bütün insanlara anlatıyor. Gelin, okudukça sevme kavramına farklı bir açıdan bakacağınız bu eserde sizi nelerin beklediğinden kısaca bahsedelim.

 

“Sevme Sanatı” adlı kitabı neden okumalısınız?

Sevmenin nasıl olması gerektiğini sorgulayan bütün genç ve yetişkinlere sevme sanatını anlatan eser; 200 sayfadan oluşuyor. Marksist-sosyalist ve insancıl yaklaşımın en önemli temsilcilerinden olan Erich Fromm eserinde psikanaliz çalışmaları sonucunda sevmek kavramı ile ilgili elde ettiği bilgileri oldukça etkili bir şekilde ortaya koyuyor. Sevmenin eylemde bulunarak oluşacağını söyleyen yazar, sağlıklı bir ilişki için bireyin sevmeyi karşı taraftan "almak" olarak görmemesi gerektiğinden ve sevginin "vermek" anlamına geldiğinden bahsediyor. Eserde sevginin basit bir duygu olmadığını, sağlıklı bir sevme eyleminin kişiyi özgür kılacağını, dolayısıyla insanın var oluşuna anlam katacak tek şeyin sevgi olduğunu vurguluyor. Bu bağlamda sevmenin sanat olduğunu, her sanat gibi öğrenilmesi gerektiği anlatılıyor. Sevginin bir şeye kapılıp gitmek olmadığından, bir şeyin içinde olmak olduğundan bahseden Erich Fromm, sevgiyi beş kısma ayırıyor ve sevginin uygulanmasıyla ilgili pratik bilgiler veriyor. Siz de “Sevme Sanatı” eserini okuyarak bu duyguyla ilgili sorularınıza cevaplar bulabilir, sevmenin özüne inebilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Erich Fromm’un “Sevme Sanatı” adlı kitabında bireyin sevme eyleminin toplumun kabullerinden etkilendiğini savunduğunu biliyor musunuz? Peki, The New York Times tarafından psikoloji alanındaki en önemli çalışmalardan biri olarak kabul edildiğini daha önce duymuş muydunuz? Eser, Fromm’un en çok okunan kitapları arasında yer alır. Düşünce temellerini Sigmund Freud’un fikirleri üzerine oturtan Erich Fromm, toplumsal baskının etkilerini ve değişen dünya düzenini inceleyerek psikanaliz alanında başarılı kuramlar ortaya koyar. “Sevme Sanatı” da bu kuramlarından birisi. Sevme ile ilgili farklı bir bakış açısı sunan kitabın yayın hakları, Harper&Brothers yayınevine ait. Fromm “Sevme Sanatı” adlı eserini 1956 yılında kaleme alır. Kitap, Türkiye’de ilk defa Yurdanur Salman’ın çevirisiyle 1967 yılında De Yayınevi tarafından basılır. Say Yayınları imzası ile tekrar yayımlanan eserin çevirisini ise Işıtan Gündüz yapar.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

1980 yılında aramızdan ayrılan Erich Fromm’un psikoloji alanında yazdığı 27 adet kitabı bulunuyor. Yazarın sevme kavramı hakkındaki önemli eserini okuduktan sonra dilerseniz Özgürlükten Kaçış ve İnsan Olmak Üzerine aslı eserlerine de göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.12.2021

Şans Verin

Kendisiyle yakın zamanda tanıştığım yazar beni ciddi şekilde etkiledi. Mutlaka okunması gereken bir kitap.

15.02.2021

Önerilir

Sevgiyi almak ve vermek üzerine bir sürü Bilgi içeren keyifle okunası kitap..

21.01.2021

Merak

Merakla beklediğim kitap...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.