37,4 TL
Standart Teslimat : 12 Aralık - 15 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Şeker Portakalı Kitap Açıklaması

 

Hikâyesiyle okuyanların üzerinde sarsıcı etki bırakan, yeri geldiğinde güldüren yeri geldiğindeyse duygulandıran bir roman okumak ister misiniz? Jose Mauro De Vasconcelos’un kaleme aldığı Şeker Portakalı, işte tam da böyle bir roman. Yaşının kaç olduğu fark etmeksizin herkesin okuyup kendine dersler çıkarabileceği bir roman olan Şeker Portakalı'nda Zeze'nin çocukluğunu kaybetmesine sebep olan insanlara dair düşüncelerine değiniliyor. Hayatın içinden konusuyla ve verdiği mesajlarla, bir çocuğun büyülü hayal dünyasına tanıklık edeceksiniz. Gelin, okuması için herkese önermek isteyeceğiniz, üzerinden yıllar geçse bile tekrar tekrar okuyacağınız romanın içeriğini birlikte inceleyelim.

 

"Şeker Portakalı" adlı kitabı neden okumalısınız?

Yazarın akıcı anlatımıyla bir solukta okuyacağınız, gerçek hayattan izler taşıyan roman; sizi çeşitli duygular içinde hissettirecek ve "Keşke daha önce okusaydım." diyeceksiniz. Romanda bir çocuğun iç dünyasına yapılan yolculuk, insanlığa büyük dersler veriyor. Şeker Portakalı ile yaş ilerledikçe hayat telaşından dolayı unutulan şefkati, saflığı, empati duygusunu; kısacası unutulan bütün duyguları ana karakter Zeze'yle birlikte çıktığınız yolculukta hissedeceksiniz. Zeze’nin yaramazlıklarını, çocukluğunu yaşaması gereken yerde erken yaşta olgunlaşmasını, küçük bedenine rağmen büyük zorluklar üstlenmesini, hayatın acımasızlığıyla yüzleşmesini konu alan romanda sevginin yaraları saran gücünü görecek; Zeze’nin tüm yaşadıklarını ruhunuzda hissedeceksiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Şeker Portakalı eserinin okurları derinden sarsan hikâyesiyle dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri kabul edildiğini biliyor muydunuz? Yazar Jose Mauro De Vasconcelos, Şeker Portakalı eserini on iki gün içinde tamamlar ve bu roman, yazarın kendi çocukluğundan izler taşır. Can Çocuk Yayınları tarafından ilk baskısı 2000 yılında yapılan eser, 200 sayfadan oluşur. Şeker Portakalı'nın çevirmenliğini ise Emrah İmre üstlenir. 1968 yılında Brezilya'da basılan eser, Türkiye'de ilk defa 1983 yılında yayımlanır. Orijinal dili Portekizce olan ve asıl adı “O meu pe de laranja lima” olarak bilinen eser, yazıldığı tarihten itibaren birçok dile çevrilir. Yayımlandığı günden bugüne çok satanlar listesinde yerine korumayı başaran roman, 2012 yılında Marcos Bernstein tarafından sinemaya uyarlanır. Dilerseniz romanı okuduktan sonra "Şeker Portakalı" (IMDb: 7.1) filmini izleyerek bu eşsiz eseri bir de seyirci gözüyle değerlendirebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

1984 yılında hayata gözlerini yuman yazarın birçok eseri bulunuyor. Dilerseniz size tüm dünyayı etkisi altına alan Şeker Portakalı ile aynı duyguları yaşatacak, kitabın devamı niteliğinde kaleme alınan Güneşi Uyandıralım ve Delifişek romanlarına göz atabilir, Zeze'nin gençlik yaşamına tanık olarak hayatınıza yeni izler katabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

07.01.2022

Şeker portakalı

Bir çırpıda okunuyor. Küçük bir çocuğun hayal gücünün genişliğini hatırlamak çok iyi geliyor

11.12.2021

İyi

Okunuşu kolay güzel bir kitap

23.05.2021

Sevimli

Güzel bir kitap. Herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.