Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Savaşçı

Savaşçı

Savaşçı

Anlamlı ve Coşkulu Bir Yaşam İçin

8/10 - 18 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Remzi Kitabevi , Ev Aile Toplum Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

e.e.cummings der ki; Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada,kendin olarak kalabilmek,dünyanın en zor savaşını vermek demektir.Bu savaş bir başladı mı,artık hiç bitmez!...Anlamlı ve coşkulu bir yaşam için SAVAŞÇI kitabında böyle bir savaştan söz ediyoruz.Söz ediyorum değil,söz ediyoruz;çünkü kitabı Arif Bey'le beraber oluşturduk.Sayfa Sayısı: 400

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Remzi Kitabevi

İlk Baskı Yılı : 2005

Sayfa Sayısı : 400

Dil : Türkçe

ISBN: 9789751408259


Yorumlar (5)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Challenge Değil

Doğan Cüceloğlu´nun kitapta bahsettiği challenger bir kitap diyemem. En azından benim için öyle. ama her ne olursa olsun okunması gerekli. Kitapta bir Don Juan´dır gidiyor ama olsun. Ayrıca devamı olan kitapları da, önceki kitapları da okumak faydalı olacaktır. İçizmizdeki Çocuk´tan Mış Gibi Yetişkinler´e kadar okuyup üzerine İnsan Nasıl Kendisi Olur? (Nietzsche) okunursa tam olur diyorum.

Bakış açısı kazandırma

    
Kitabı hiç sıkılmadan okudum, Cüceloğlu´nun yaşamdan verdiği örnekler çok hoşuma gitti. Kitabı okurken Arif Bey bize içinde yaşadığımız toplumu çok güzel özetliyor ve Doğan Cüceloğlu Arif Bey'e yaşadığı ortamın nasıl şekillendiği hakkında farkındalık kazandırıyor. Kitap bir terapi seansı gibi ve Doğan Cüceloğlu bu terapi seansına bizleri de dahil ediyor. Kitabı herkese tavsiye ederim, dili de herkese uygun. Bu kitabın bana en büyük faydası, farkındalık kazandırması.

Kitabın bende bıraktığı hem olumlu, hem de olumsuz izler var. Özetlemek gerekirse, kitaptaki çeşitli kavramların gerçekten de hayata dair önemli noktalar olduklarını, ve bunların bilincinde olmanın, olmamak durumuna kıyasla ciddi avantajlar getirdiğini düşünüyorum. Kavramlar, kitabı okuyanların en azından bir kısmına çok da yabancı gelmeyebilir. Ben de kendi adıma, okuduklarımın "önemli keşifler" oldukları hissinden çok "Başarılı bir derleme olmuş, bir arada düşününce daha etkili hissediliyor." hissi verdiğini söyleyebilirim.

Bende olumsuz etkiler bırakan başlıca özelliklerse, çeşitli anlatım özellikleri. Dürüstçesi, kitaba çeşitli özel sebeplerden ötürü çok ciddi bir hevesle başladım. Ancak bu heves kısa sürede yerini sabıra bıraktı. Kitaptaki diyaloglar, Sayın Doğan Cüceloğlu ile "Arif Bey" tabir edilen bir öğretmen arasında, ve genellikle Doğan beyin teorik bilgi ve yorumlarının Arif bey üzerinde örneklenmesiyle ilerliyor. Bu kişiselleştirme gerçek midir yoksa kurgulanmış mıdır çok emin olamadığımı itiraf etmeliyim. Ancak öyle bir ortada kalma var ki, gerçek de olsa, kurgu da olsa beni rahatsız eden şeyler oldu.

Gerçek bir diyalog dizisi ise, anlatım o kadar kitabi ve o kadar hedefe yönelik kalıyor ki, böyle bir insanla bir arada olmak ve böyle uzun uzun konuşmak gerçekten kolay tahammül edilecek şey değil.

Yok eğer kurgulanmış bir dizi ise, o zaman da gerçekçiliği arttırmak adına aktarılan mekansal ve çevresel ayrıntılar o kadar sırıtıyor ki, "Şu detayları atlasak da, sadede gelip kitabı bir an evvel bitirsek." hissi uyanıyor.

Yorumladığım kitaplar arasında ilk kez bu kitapta, son 1/3'e yakın kısmında kelime kelime okumayı bıraktım ve atlamaya başladım. Çünkü artık bekleyen diğer kitaplara haksızlık ettiğimi düşünmeye başlamıştım.

Özetle, fırsatınız olursa bir inceleyin, özellikle de çeşitli vurgularla belirtilen başlık ve notları (neyse ki iyi işaretlenmişler) okuyun. Ama hepsini okumaya zaman ayırmazsanız çok kınayamayacağım.