70,0 TL
Standart Teslimat : 22 Mart - 25 Mart
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Sarıkamış - Beyaz Hüzün Kitap Açıklaması

 


Sarıkamış'la ilgili birçok bilinmeyen olay günışığına çıkarıyor... Harekât öncesi göz ardı edilen raporlar 31. ve 32. Tümen’in birbirleriyle çarpışması... Rus Çarı II. Nikolas'ın emir verildiği için tutuklanmaması... Osmanlı askerinin ve halkın tek vücut olarak açlığa, karakışa yani tüm imkânsızlıklara karşı gösterdiği insanüstü mücadeleçMilletlerin hafızalarında bazı yer adları âdeta mermere kazınmış gibidir. O yer adları, yıllar geçip gitse de milletlerin hafızasından silinmez. Her an hatırlanarak, nesilden nesile aktarılır. Bu yerlerden bazıları Galiçya, Yemen, Sarıkamış, Çanakkale, Dumlupınar ve Sakarya’dır… Bu adlardan birini veya birkaçını duyduğumuzda gönül telimiz hep titrer, bir garip oluruz. Tarihimiz nice zaferlerle doludur. Zaferlerimizin yanında yenilgilerimiz de vardır. Bir millet, zaferleriyle övünürken, yenilgilerden de gerekli dersleri
çıkarmaya çalışır.Sarıkamış Harekâtı, her türlü imkânsızlıklar içinde, kırık bir ümidi gerçekleştirmeye yönelik, sonu hazinle biten bir harekâttır... Bu harekâtta askerimiz Rus’tan çok tabiat ile mücadele etmiştir. Bu topraklarda yaşayan herkesin ya bir akrabası ya da bir yakını bu harekâttan etkilenmiştir. Binlerce şehit kâh Ruslarla çarpışarak kâh iklimle, karakışla, imkânsızlıklarla mücadele ederek vatanı savunmuştur…Bu kitap; okurları tarihin acılarla dolu bir sayfasına, bütün olanaksızlıklara ve karakışa rağmen Osmanlı askerinin vatanını korumak için inançla ve azimle savaşmasına tanıklığa davet eden bir hüznün hikâyesidir. Sarıkamış/Beyaz Hüzün'de bir hüznün hikâyesini, 90 yıldır unutulanları okurken kâh gururlanacak, kâh ağlayacaksınız...


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 304

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 201

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Timaş Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.11.2020

Sarıkamış

Çok çok tavsiye ediyorum

21.03.2019

Sarıkamış

105 sene önce yaşanmış bu büyük dramı okurken o zamana gidecek ve sizde yaşayacaksınız. Mühimmatsız, giyeceksiz ve yiyeceksiz savaşa girişecek, gece-gündüz demeden, -20 derece de ayağınızdaki yırtık çarıklarla diz boyunu aşan karda dağlar, ovalar, bayırlar aşacaksınız. Uyumanız gerektiğinde karın üzerine serecek bir kaputunuz olmadığı için ancak ayakta bekleyerek dinlenebileceksiniz. Ortalığı kırıp geçiren humma salgınına yakalanmamak için dua edecek, hızla kilo verip bir deri bir kemik kalacak, atların yeminden ayıklanan 1-2 arpa parçasından yiyerek bir günü geçirecek, susadığınızda kar içecek, üşüdüğünüzde ısınmak için kafanıza atların yemlerinin olduğu çuvalları geçireceksiniz. Yanı başınızdaki arkadaşlarınız ya humma dan ya soğuktan donarak hergün birer birer eksilecek ve donmuş toprağı kazıp gömemediğiniz için, bari kurtlara yem olmasın diyerek karın içerisine gömerek yolunuza devam etmek zorunda kalacaksınız. Atların yorgunluktan ve gıdasızlıktan taakatinin kalmadığı ve çatlayarak öldüğü zamanlar mühimmatı zorlu yollarda siz taşıyacaksınız.

Hepsi tek bir şey için. Sarıkamış... Çünkü orası sıcak, çünkü orada aş var, giyecek var, mühimmat var.

Dahası hepsi Hasta Adam ı (Osmanlı) yeniden ayağa kaldırmak, kaybedilen toprakları tekrar kazanmak ve topraklarımızı düşman işgalinden arındırmak için.

Unutulmadınız Faik Çavuşum...
Ruhlarınız şad olsun 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

26.08.2018

İsmail Bilgin'in en iyi kitabı

Okuduğum en güzel tarih kitabı. Kitabı okurken içinizde hissediyorsunuz

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.