68,0 TL
Standart Teslimat : 18 Ağustos - 21 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi Kitap Açıklaması

 

Cepheden Coğrafyaya
Adım Adım Sakarya…

Milli Mücadele’nin düzenli ordu döneminin başındaki 1921 yılı muharebelerinin (1. ve 2. İnönü Muharebeleri, Kütahya-Eskişehir Muharebeleri ve Sakarya Meydan Muharebesi) tamamı dokuz ay gibi kısa bir sürede, henüz güç terazisi Yunanlar lehine iken gerçekleşmiştir. Aradaki kuvvet farkına rağmen Türk Ordusunun Yunanları durdurabilmesinin, hatta geri püskürtebilmesinin en önemli sırrı elindeki kısıtlı imkânları en doğru şekilde kullanması olmuştur.

Bunu başarabilmek için muharebeler süresince sadece tümen ve alayların değil, taburların, hatta bazen bölüklerin bile yerleri değiştirilmiş, nerede açılan bir gedik varsa oraya bulunabilen bütün kuvvetler sevk edilmiştir. İşte, Sakarya Meydan Muharebesi’ne dair bugüne kadar yazılanları zor anlaşılır kılan bu askeri zorunluluktur. 22 gün ve gece boyunca oradan oraya nakledilen askeri birlikler, değişen komutanlar, taktikler, muharebeleri biraz daha ayrıntılı öğrenmek isteyen okuyucunun kafasının karışmasına neden olmaktadır. Bir harbin öyküsü, o muharebelerin geçtiği coğrafya bilinmeden anlatılamaz.

Harp tarihi sadece arşivdeki askeri belgelerden ibaret değildir. Burada karşımıza “Harp Coğrafyası” şeklinde yeni bir kavram çıkıyor. Sakarya Meydan Muharebesi’nin coğrafyasını herkesin anlayabileceği şekilde ortaya koymak, muharebenin tarihi ile bütünleştirmek bu çalışmanın temel amaçlarından birisidir.

Bağımsızlık destanımız olan Milli Mücadele’nin düzenli ordu safhasında, cephedeki iki yılı ele alan serinin bu ilk kitabında, bir milletin son ocağını savunmak için doğru liderin etrafında birleşmesi ve verdiği ölüm kalım savaşı anlatılıyor.

Sakarya Meydan Muharebesi şimdiye dek görülmemiş bir ciddiyetle ve titizlikle Selim Erdoğan tarafından yeniden kaleme alındı. Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez, içerdiği muharebe atlasıyla ve özel fotoğraflarıyla Milli Mücadele dönemini yeniden aydınlatıyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

07.02.2021

HARİKA

Büyük önder Atatürk'ün mücadelesi  ve Ulusal Kurtuluş Savaşının detaylarını yakından öğrenmek isteyen vatandaşlar için harika bir kaynak kitap. Bazı bölümlerini, iyice özümsüyebilmek için defalarca ve hatta gözünüz dolarak okuyacaksınız. Birçok detayı tam bilmiyormuşum meğer. Bu kitapla öğrendim.

27.01.2021

MUHTEŞEM...!

Savaş tarihine ,kurtuluş savaşına ilgi duyuyorsanız kaçırmayın.Üstelik milletimizin ölüm kalım savaşıysa bu.Çok büyük bir emek var kitapta.Haritalar ve anlatım harika.bir elimde kitap,bir elimde cepten google haritalar karşılaştırmalı..kitap ilk okumada eskidi desem abartı olmaz.bu kitapla birlikte savaş alanlarını görme isteği uyanıyor insanda.ki ilk fırsatta yapmak farz oldu.yeni çıkan Büyük taarruz kitabını bugün hemen aldım .sebep belli.aynı emek orada var eminim.Çok içten teşekkür ediyorum sayın Selim Erdoğan'a.Elinize sağlık...!

22.01.2021

Kaynak eser

Çok sade ve anlaşılır bir dille büyük zaferimizi anlatmış yazarımız.Elinize sağlık.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.