36,75 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Safiye Sultan - Ya İpek Urgan ya Gümüş Hançer Kitap Açıklaması

 


'Safiye Sultan - Ya İpek Urgan, Ya Gümüş Hançer', Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. yüzyılına farklı bir ışık düşüren 'üçleme'nin ikinci cildi. Üçüncü cilt, 'Safiye Sultan - Sözüm ki Tek Sana Geçmez, Celladımsın Ey Zaman' adıyla yakında okurlarımızla buluşacak.

Bu üç ciltlik romandaki karakterlerin büyük bir bölümü gerçek kişiler, tabii olaylar da öyle. Chamberlin bize Osmanlı tarihinin önemli bir geçiş dönemini bir hadımın ağzından yazmayı tercih etmiş, bunu da "kadın ve erkek dünyasını aynı anda gözlemleyebilecek olan yalnızca onlardı" diye açıklıyor. Giderek artan bir ivme kazanan romanın ikinci cildinde hadım Abdullah, ya da bir zamanların Venedikli gemicisi Giorgio Veniero, haremin binbir entrikayla dolu acımasız dünyasında varolma savaşını sürdürüyor.

Kanuni'nin torunu, II. Selim'in kızı, Sokullu'nun karısı İsmihan'ın umutsuz aşkı, hadımı ve sahibesini nereye götürecek? Belki de ölüme... Güzeller güzeli Safiye, yeni hadımı Macar Gazanfer'in yardımıyla iktidar savaşını kazanabilecek mi? Ölümün soğuk nefesi, sultanlardan halayıklara kadar herkesin ensesinde..

'Ya İpek Urgan, Ya Gümüş Hançer', birbirinden heyecanlı olaylarla dolu. Yasak ilişkiler, akla gelmez cinayetler, inanılmaz ihanetler ve her şeye karşın aşk ve rotizm. Venedik, İstanbul, Sakız Adası, Manisa, Konya... Yeniçeriler, korsanlar, dervişler... 16. yüzyıl tüm detaylarıyla yeniden canlanıyor.Sayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: İnkılap Kitabevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

27.04.2004

Aşk ve Tarih Bir Arada

Ya İpek Urgan ya Gümüş Hançer aşka farklı bir açıdan bakıyor. Osmanlı'da taht kavgalarının ve iktidar savaşlarının arasında göz ardı edilen duyguları çok iyi bir biçimde ortaya koyuyor. Aynı zamanda sosyal konumları nedeniyle birlikte olamayacak iki insanın buna rağmen sessiz bir anlaşmayla aşklarından vazgeçmemelerini akıcı bir biçimde ele almış. Safiye Sultan'ın ikinci cildi olmasına rağmen yazarın romanda tekrarlar yapmamış olması daha da zevkle okumanızı sağlıyor. Ama bu tür romanları yerli yazarlarımız yazmış olsaydı demekten insan kendini alamıyor.

21.06.2000

Gerçekten büyük bir zevkle okunacak, sürükleyici bir kitap. Okurken olayların içinde buluyorsunuz kendinizi. Yazar olayları çok güzel dile getirmiş.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.