34,0 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Roma İmparatorları 1.Cilt Kitap Açıklaması

 

Türkiye’de ilk defa tamamı yayınlanacak üç ciltlik serinin ilk kitabı olarak Samet Özgüler’in Latince aslından dilimize kazandırdığı “Historia Augusta”, MS 117-284 yılları arasında hüküm süren Roma imparatorları hakkındaki sayılı Latince kaynaktan biridir. Kimliği belirsiz bir yazar tarafından 4. yüzyılın sonlarında yazılan eserin bu cildinde Hadrianus'tan Clodius Albinus'a kadar hüküm sürmüş Roma imparatorlarının biyografileri yer alır.

Eser, Roma imparatorlarının sadece siyasi konularla ilgili yaptıklarını ya da savaşlarını değil; özel yaşamlarından fiziksel ve ruhsal özelliklerine, giydiklerinden yediklerine, okudukları kitaplardan hobilerine kadar birçok konuyu içerir. Roma imparatorlarına dair elimizde çok az kaynak olması nedeniyle de bu eserin kıymeti bir o kadar artmaktadır. Roma İmparatorluğu’nun ünlü imparatorlarının hüküm sürdüğü bir dönem olmasıyla da eşsiz bir çalışmadır.

Renkli, ilgi çekici, skandallarla dolu ve şok edici hayat öyküleri olan Roma imparatorlarına dair bilgilerimiz çoğu zaman kapsamlı sorgulamalara ve araştırmalara muhtaçtır. Çeviriye söz konusu olan meşru ve meşru olmayan on iki imparatora ait hayat öyküleri, yazarı ve verdiği bilgiler son derece muğlak ve şüpheli olan bir eserde ihtiva edilmektedir. Bu imparatorların doğrudan hayatlarına dair başka kaynağımız neredeyse hiç yoktur; diğer kaynaklar ya günümüze ulaşmamıştır ya da imparatorların hayatlarından ziyade dönemlerini anlatan tarih kitaplarıdır.

Bu ciltte okuyucular Hadrianus, Aelius, Antoninus Pius, Filozof Marcus Antoninus, Verus, Avidius Cassius, Commodus Antoninus, Helvius Pertinax, Didius Iulianus, Septimius Severus, Pescennius Niger, Clodius Albinus gibi Roma imparatorlarının hayatlarına dair çok önemli bilgiler öğrenebilecekler.

“Roma İmparatorları”, özellikle Roma tarihine ilgi duyan herkesin keyifle, şaşkınlıkla ve hiç bitmeyen merak duygusuyla okuyacakları bir eser…

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.10.2020

Roma İmparatorluğu

Dünya tarihine biçim ve yön veren imparatorluğun; siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine 'Historia Augusta' başlıklı yapıt aracılığıyla tanık olmanın, heyecan ve keyifli olacağı kanısındayım..

29.12.2019

Kitap hakkı da

Nedendir bilmem, koskoca Roma İmparatorluğu hakkında yıllarca doğru dürüst bir kitabın basılmadığı ülkemizde serinin bu ilk kitabı ciddi bir boşluğu dolduruyor. Kitap dünyasından en önemli beklentim Roma tarihi ile ilgili olarak İsmail Hakkı Uzunçarşılı üstadın Osmanlı tarihi adlı eserine benzer, kapsamlı bir külliyatın dilimize çevrilerek basılmasıdır. Artık milletçe, parça parça basılmış birkaç kitaptan Roma tarihi okumanın zamanı çoktan geçiyor. Özellikle Kronik Kitap'tan bu çabayı bekliyorum. İlber hocam sözüm sizedir.

20.12.2019

Kapak Tasarımı

Roma tarihine ışık tutan bu değerli kaynağın içeriğine dair yorum lüzumsuz olur. O zaten malum. Ama kapak şimdiye kadar gördüğüm en iyi kapak tasarımlarından biri ne sahip.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.