53,2 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Rize'nin Sosyal Tarihi - Fetihten 18.Yüzyıla Kitap Açıklaması

 

Rize'nin Sosyal Tarihi (Fetihten 18. Yüzyıla) adlı bu kitapta, bugünkü Rize iline bağlı Merkez ilçe, Derepazarı, İyidere, Güneysu, Kalkandere, İkizdere, Çayeli, Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Çamlıhemşin ve Hemşin ilçelerinin hepsi ayrı ayrı ele alınarak toplumsal tarihleri anlatıldı.
Bu bağlamda Rize ve çevresinin Osmanlılar tarafından fethinden sonra nasıl bir idarî düzenlemeye tabi tutulduğu ve bölgenin güvenliğini sağlamak üzere nasıl bir savunma teşkilatı kurulduğu tespit edildi.

Rize şehrinin fetihten sonraki tarihi gelişimi ve şehirleşmenin ne düzeyde olduğu anlatıldı. Bölgede ne kadar yerleşim yeri ve nüfus bulunduğu ve bu nüfusun ne kadarının Müslüman ve gayr-i Müslimlerden oluştuğu, nüfusun artış ve azalış seyri, tablo ve grafiklerle ortaya konuldu.
Bugünkü Rize ilinin Türk-İslam beldesi olma sürecinde ne tür sosyal olayların yaşandığı, müslümanlaşmanın gayr-i Müslim nüfusun azalmasına önemli bir etkisinin olup olmadığı tespite çalışıldı.

Bölgede daha önceden bulunan Hıristiyan Türklerin kimler olduğu, bunların ihtida ederek Müslüman nüfusun yükselmesine ne gibi etkilerinin bulunduğu değerlendirildi. Özellikle 17. yüzyılda Müslüman ve gayr-i Müslim nüfusun azalmasına, dışa ve içe yönelik iskânın, Celali istilasının, Kazak baskınlarının ve göçlerin nasıl bir etkisi olduğu sunulmaya çalışıldı.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.