38,8 TL
Standart Teslimat : 28 Mayıs - 31 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Puslu Kıtalar Atlası Kitap Açıklaması

 

Alıştığınız dünyadan çok uzak diyarlara yolculuğa çıkmak, birbirinden farklı karakterle tanışmak ve macera dolu bir serüvene yelken açmak ister misiniz? Fantastik kitapların belki de en güzel yanı; kurduğunuz hayallerle sizi buluşturması. Siz de zaman kavramı içinde kaybolacağınız sürükleyici bir eser arayışındaysanız İhsan Oktay Anar'ın "Puslu Kıtalar Atlası" romanı, içerik ve biçim bakımından hiç unutamayacağınız eserler arasında yer almaya aday! Tarihî, felsefi ve fantastik ögeleri tek çatı altında kurgulayarak okurlarının gönlünü fetheden bu romanda sizi neler beklediğinden kısaca bahsedelim.

 

"Puslu Kıtalar Atlası" adlı kitabı neden okumalısınız?

İhsan Oktay Anar'ın fantastik ve tarihî kuramlar çerçevesinde inşa ettiği roman, dönemin Konstantiniyye şehrinde yani İstanbul'da geçiyor. Romanda; macerayı ve öğrenmeyi çok seven Uzun İhsan Efendi'nin eline geçip çevirterek okuduğu bir kitap sayesinde hayatının değişmesine, fantastik rüyalar görmesine, düş ve gerçek arasındaki yolculuğuna değiniliyor. 238 sayfadan oluşan kitap, toplam 6 bölümden oluşuyor. Romanın en ilginç yanıysa her bölümde metne zenginlik ve çeşitlilik katan iç içe geçen farklı hikâyelerin yer alması. Postmodernizmin “üstkurmaca” ilkesini eserinde ustalıkla işleyen yazar, okurlarının gerçek mi yoksa bir varsayımdan mı ibaret olduğuna karar veremeyecekleri gizemli bir kurgu yaratıyor. Romanın genel havasında her ne kadar gotik bir atmosfer bulunsa da yazar, okuyucuyu çıkardığı bu sürükleyici yolculukta bir başına bırakmıyor ve okurların aklında oluşan tüm soruların cevabını kitabın sonlarına doğru veriyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

"Puslu Kıtalar Atlası"nın edebiyat eleştirmenleri ve yayıncılar tarafından belirlenen "Türk Edebiyatının En İyi 100 Romanı" listesinde ilk 10 eser içinde yer aldığını ve 2009 yılında Erdal Öz Edebiyat Ödülü'ne layık görüldüğünü biliyor muydunuz? İlk defa 1995 yılında basılan kitap, aynı zamanda yazarın yayımlanan ilk eseri. Kitabın kapak sanatçısı, Suat Aysu. Gerek içerik gerek biçim bakımından pek çok okurun beğenisini toplayan eser, bazı eleştirmenler tarafından da "Dünya edebiyatında görülmemiş bir kurgu" olarak yorumlanır. Yayımlandığı ilk günden itibaren büyük yankı uyandıran kitap, başta Fransızca, İngilizce ve Korece olmak üzere 20'den fazla dile tercüme edilerek dünya çapında geniş bir okur kitlesine ulaşır. Roman, basılmasının ardından geçen yaklaşık 20 yıl sonra ünlü karikatürist İlban Ertem'in masalsı çizgileriyle çizgi roman olarak yayımlanır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Yazarın, "Puslu Kıtalar Atlası" kitabı dışında 1995-2022 yılları arasında yayımlanan 7 adet kitabı daha bulunuyor. Bu kitabı okuduktan sonra dilerseniz yazarın fantastik kurgu türüyle kaleme aldığı "Kitab-ül Hiyel", "Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri", "Amat" ve "Suskunlar" adlı romanlarına da göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

12.01.2022

Nefis!!

Böyle bir edebi anlatı güzelliği olmamıştır. Türk Edebiyatını deyim yerindeyse alıp bir yerden başka yere götürmüştür.

12.01.2022

Bu bir şaheser

Her türk genci okumalı bunu.

11.01.2022

🤩

Sürükleyici ve eğlenceli okunacak bir kitap

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.