67,2 TL
Standart Teslimat : 03 Nisan - 06 Nisan
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Puslu Kıtalar Atlası Kitap Açıklaması

 

Okurken sorgulatan, felsefesiyle zihni dinç tutan, olay örgüsüyle bir sarmaşık gibi ruhunuzu saran ve üstünden seneler geçse dahi kapağı tozlanmayan kitaplar denince akıllara ilk gelen eserlerden biri, İhsan Oktay Anar’ın Puslu Kıtalar Atlası. Anar’ın ilk eseri, okuyucular tarafından her ne kadar zor ve karmaşık olarak tasvir edilse de aslında içinizi sarmaş dolaş eden bir üst kurmaca yapıya sahip. Alışılagelmiş edebî romanların aksine fantastik bir eser okuyup düşlerinizi, benliğinizi ve varlığınızı sorgulamak; üstüne düşünmek ve kendinizi keşfetmek istemez miydiniz? O hâlde gelin, bu ilginç romana kısaca bir göz atalım.

 

"Puslu Kıtalar Atlası" adlı kitabı neden okumalısınız?

İçinde tarihten coğrafyaya, felsefeden masala çeşitli ögeler barındıran bir kitap arayışı içindeyseniz Puslu Kıtalar Atlası; beklentilerinizi karşılayan ve cevaplamanız için size yeni sorular yönelten, Türk edebiyatının kült eserlerinden biri. 17. yüzyıl Osmanlısı'nda geçen, birçok farklı hayatın kesiştiği kurgusu ve iç içe geçmiş anlatımıyla postmodernizm akımının edebiyatımızdaki en ünlü ve öncü eseri olan Puslu Kıtalar Atlası; okumanız için sizleri bekliyor. Puslu Kıtalar Atlası’nı bir kategoriye koymak isteyenler eseri, tarihî fantastik olarak tarif etse de yazarın zekice işlediği sorular sayesinde aslında felsefi fantastik bir roman olarak tanımlanabiliyor. Roman; her sayfada farklı bir hikâye ile karşılaşacağınız, okurken sıkılmayacağınız, içinde polisiye, savaş, felsefe, tıp, fizik gibi birçok konuyu barındıran dopdolu bir eser. Kitabı okuduktan sonra eserin başkahramanı Uzun İhsan Efendi gibi düş ve gerçeklik ikileminde geçen hayat yolculuğunda sizler de farkındalık kazanacaksınız.

 

Bunları biliyor muydunuz?

İhsan Oktay Anar’ın 1995 senesinde yayımladığı ve başta Fransızca, Almanca, Macarca olmak üzere yirmiden fazla dile tercüme edilen Puslu Kıtalar Atlası adlı eserinin yazarın basılan ilk eseri olduğunu biliyor muydunuz? Farklı ve denenmemiş kurgusuyla yalnızca Türk edebiyatında değil aynı zamanda dünya edebiyatında da eleştirmenlerce tam not alan eser, toplam 238 sayfadan oluşur ve 1995 yılından beri İletişim Yayıncılık tarafından basılır. Eser, İhsan Oktay Anar’a 2009 yılında Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü de getirir. Ege Üniversitesinde felsefe alanında lisans, yüksek lisans ve doktora yapan yazarın Descartes’ın “Düşünüyorum öyleyse varım.” felsefesi üstüne kurguladığı bu sürükleyici roman, her kesimden ve yaştan insanın okuması gereken zengin ve benzersiz bir üslup sunar.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

62 yaşında olan yazarın edebiyatımıza kattığı sekiz değerli eser bulunuyor. Dilerseniz Puslu Kıtalar Atlası adlı romanı okuduktan sonra Uzun İhsan Efendi karakterinin de yer aldığı Kitab-ül Hiyel'e ve Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri adlı esere göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

12.01.2022

Nefis!!

Böyle bir edebi anlatı güzelliği olmamıştır. Türk Edebiyatını deyim yerindeyse alıp bir yerden başka yere götürmüştür.

12.01.2022

Bu bir şaheser

Her türk genci okumalı bunu.

11.01.2022

🤩

Sürükleyici ve eğlenceli okunacak bir kitap

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.