45,5 TL
Standart Teslimat : 04 Temmuz - 07 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Peynir ve Kurtlar Kitap Açıklaması

 


On Altıncı Yüzyılın Sonları.İtalya'nın bir dağ köyünde herkesin Menocchio dediği bir değirmenci yaşar. Latincesi kıt olan bu yoksul köylü koskoca Engizisyon'a meydan okur. Eline geçen, halk diline çevrilmiş, içlerinde Kuran'ın da bulunduğu bütün kitapları okuyan Menocchio, o karanlık çağda kendi evren kuramını yaratır. Ona kalırsa dünya, kaostan, bozulan peynirde oluşan kurtlar gibi türemiştir. Tanrı, gücünü herkese; "Yahudiler'e, Türkler'e, Hıristiyanlar'a ve hatta sapkınlara" eşit olarak vermiş, kimseyi kayırmamıştır. İsa'ya gelince, o da sıradan, yoksul bir köylüdür. Cehennem de araf da papaz ve keşişlerin halkı soymak için uydurdukları şeylerdir. Engizisyon karşısında bir türlü geri çekilmeyi bilmeyen bu bilgiye susamış köylü, bütün din iktidarını karşısına alır. Yargıçlarına, "beni ölüme yollarken siz benden çok korkuyor olabilirisiniz," diyen ve inançlarını inkâr etmediği için diri diri yakılan metemetikçi filozof Giordano Bruno ile aynı dönemde, Engizisyon tarafından ölüme mahkûm edilir.Ginzburg, halk kültürünün iktidar karşısındaki konumunu incelerken, günümüze kalan belgeler ve Engizisyon kayıtlarından yola çıkarak tarihi yeniden yazıyor. Peynir ve Kurtlar, bir detektif romanı gibi okunan, kışkırtıcı bir kitap...Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

08.02.2021

Merak uyandırıcı

Ilber ortayli öneriyor okumak lazim

20.09.2008

"Peynir ve Kurtlar"

Dönemin inanç yapısına ışık tutan, detaylı ve sağlam bir eser.

10.05.2003

Başarılı Bir Mikro Tarih Yapıtı

Ginzburg'un oldukça ince eleyip sık dokuyarak ortaya çıkardığı bu eserden Ortaçağ'da yaşayan insanların alışkanlıkları, düşünce yapıları gibi özellikler yanında; engizisyon yargılaması hakkında da mükemmel bilgiler ediniyorsunuz. Örneğin baş karakter Menocchi ile onun değirmenine gelen köylü kadınla arasındaki kitap alışverişi... Bunu daha önce tasavvur edemezken, Avrupa'nın yazıyla olan sıcak ilişkisini anlayabildim. İncil'in popülerleşmesi, halkın onu okuması da elbette Reform ve tabii ki Luther; ama en önemlisi bu kitap okuyan insanlar sayesinde oldu. Okumayan bir halk değil Avrupalı -Ortaçağ'da bile. Peki ya Avrupa köylüsü, bir "sapkın" hakkında ne düşünüyor? Menocchio'nun arkadaşlarından, rahiplere kadar herkesin ne söylediğini Ginzburg mahkeme kayıtlarından çekip çıkarmış. Avrupa'yı dönüştüren isimsiz kahramanlardan sadece birinin öyküsü; ama öğrenilecek çok şey var.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.