14,4 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Petrograddan Şanghaya-20. Yüzyılın İki Devrimi Kitap Açıklaması

 

Günümüzün önde gelen filozoflarından Alain Badiou 2018'de kaleme aldığı bu kitapta, yüzüncü yıldönümü idrak edilen Rus Devrimi ile ellinci yıldönümü geride kalan Çin Kültür Devrimi üzerine düşüncelerini dile getiriyor ve 20. yüzyılın, komünizm ideasıyla imtihanını yeniden yorumluyor. Lenin'in önderliğinde Petersburg'da (Petrograd) ve Mao'nun liderliğinde Şanghay'da patlak veren iki büyük halk hareketinin tarihine odaklanan Badiou, Bolşevik Devriminin insanlığın uzun tarihinde Neolitik Devrimin nihai aşamasına denk geldiğini ve Batı kapitalizmine karşı kendine özgü bir toplum düzenini teklif ettiğini vurguluyor. Badiou, Maoist Kültür Devriminin de en kritik sekansını öne çıkararak Çin'in hikâyesini Rusya'daki devrimin ardı sıra masaya yatırıyor ve yaptığı karşılaştırmalı değerlendirmeyle 20. yüzyıl siyasi tarihinin bu iki büyük devrimine ışık tutuyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

08.11.2021

Çelişkili bir savunma

Badiou ne kadar evirip çevirirse çevirsin sonuçta Mao liderliğindeki ÇKP'nin, Kültür Devrimi'yle, soldan yola çıkarak sağa saptığını, kapitalizmin restorasyonuna ulaştığını kabulleniyor. Bu süreçte, Mao'yu ve Maoculuğu aklamaya çalışıyor. "O yapmadı; aşırılar yaptı" diyor. Değerlendirmesinin hiç bir marksist-leninist teorik çerçevesi olmayan, tamamen saptırma anlamında ideolojik bir gayretkeşliktir. En ironik yanı da, Mao'yu "olumsuz Stalin" figürü üzerinden aklamaya ya da savunmaya çalışmasıdır. Mao, marksist-leninist değildi. Maocuydu. Maoculuk eklektik, pragmatist bir küçük-bujuva siyasal ideolojisiydi.  İçinde marksit-leninist öğelerde vardı elbette. Kültür Devrimi fikir olarak heyecan vericiydi, ancak sol küçük-burjuva liderlik elinde kapitalist restorasyonla sonuçlandı. SSCB'nin çöküşüne de hizmet etti.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.