Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Pazartesi Cumartesiden Başlar Kitap Açıklaması

 


"Strugatski Kardeşler, varsayılan önermelerden mantıklı çıkarımlar yaparak fantastik geleneğin realistleri olduklarını gösteriyorlar."
-Stanis?aw Lem-

"Strugatski Kardeşler beni en az Orwell, Huxley ve Dick kadar etkiledi."
-Jonathan Lethem-

"İnsan, İstediğini Elde Edebiliyor Ve Elde Edebildiğini İstiyorsa, O Zaman Mutludur."

Arkadi ve Boris Strugatski, entelektüel açıdan kışkırtıcı, inanılmaz eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla "Sovyetler döneminin en büyük bilimkurgu yazarları" sıfatını hak eden yegâne ikili. Pazartesi Cumartesiden Başlar ise büyünün ve bilimin muazzam karışımıyla, Strugatski Kardeşler'in külliyatı içerisinde bile benzeri bulunmayan bir eser.

Her şey bilgisayar mühendisi Saşa Privalov'un iki otostopçuyu arabasına almasıyla başlar. Bu iki otostopçu imkânsızın sıradanlaştığı, sonsuzluğun sadece bir pazartesi gününden ibaret olduğu, mitolojik karakterlerin koridorlarında cirit attığı YOKHİÇ Enstitüsü'nde çalışmaktadır. Privalov da büyü araştırmalarının ciddi bir iş olduğu bu tuhaf dünyanın ister istemez içine çekilir.

Strugatskiler'in bilim üzerine kurguladıkları büyü akademisi, J. K. Rowling'in Hogwarts'ına, Patrick Rothfuss'un Üniversitesi'ne yıllara öncesinden gelen bir esin. Strugatskiler'in isterlerse Kafka olabileceklerini ama büyük bir mutlulukla kendi yollarını çizdiğini gösteren bu kitap, yazılmış en benzersiz satirlerden de biri.

Bilim, büyü ve sosyalizmin bir araya geldiği bir dünyada, kaos ne kadar uzakta olabilir ki? Pazartesi Cumartesiden Başlar, büyünün çarpım tablosu.
(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.01.2020

değişik

Çok kolay okuduğumu söyleyemem ama bugüne kadar okuduklarımın arasından sıyrılıyor. Özgün buldum ben hikayeyi ve anlatımı. Bilim kurgu niyetine okunmazsa daha keyifli olabilir.

15.12.2016

ismi kadar ilgi çekici değil

Kitap pek çok yönden bir hayal kırıklığı oldu. Nereden başlasam bilemiyorum. Sanırım en büyük sorun kitabın İthaki Bilim-Kurgu Klasikleri Dizisi içinde yer alması. Kitap kesinlikle ama kesinlikle fantastik kurgu, hatta belki de Neil Gaiman'ın kullandığı "masalsı gerçeklik" türünde bir kitap. Ama asla bilim-kurgu değil. Konunun (aslında ortada tam anlamıyla bir konu da yok) bilimsel -sözüm ona- araştırmalar yapan bir enstitüde geçiyor olmasının onu bilim-kurgu yaptığını düşünmüyorum.

06.12.2016

pazartesi cumartesiden başlar ve hiç bitmez

Bitmiyor kitap, okuyamıyorum. Sanırım yanlış zamanda elime aldım kitabı. Bilim-kurgu, fantastik okumaya yeni başladım, bu üçüncü kitabım. Bundan önce Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni ve Cesur Yeni Dünya'yı bir solukta, severek okudum ama bunu okuyamıyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.