69,35 TL
Standart Teslimat : 10 Aralık - 13 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Paul Karl Feyerabend'in Bilim Felsefesi Kitap Açıklaması

 

Paul Karl Feyerabend, yirminci yüzyıl bilim felsefesinin önemli filozoflarından birisidir. Yaşadığı dönemde bilim üzerine fikirleriyle muhalif çağdaşları tarafından 'bilim düşmanı' ilan edilecek kadar farklı felsefi çizgi ortaya koymuştur. Feyerabend açısından bilimsel bilgi astroloji, mitoloji, sanat, söylence ve din gibi birçok bilgiden sadece birisidir. Ona göre, hakikatin araştırılması sürecinde bilimsel bilginin öne çıkması onun mutlak haklılığının göstergesi değildir. Zira hakikat, yalnız bilimin araştırma hanesine yazılı bir sözcük değildir. Bu bakımdan Feyerabend, bilimin öteki bilgi türleri açısından bir mihenk taşı olmadığını belirtmiştir. Günümüz dünyasında alternatif bilgi türlerinin bilimsel referansları olmadığı gerekçesiyle yadsınmasının bilim şovenliği olduğunu söylemiştir. Feyerabend, modern bilim paradigmasına ciddi eleştireler yönelterek bilim-insan, bilim-eğitim, bilim-değer, bilim-doğa, bilim-toplum, bilim-devlet, bilim-uygarlık, bilim-ideoloji, bilim-savaş gibi konuları tartışmaya açmıştır. Böylece bilimin ussallığı, yöntemleri, kuramları, kavramları, gücü, etkisi, sınırları, toplumsal yaşamdaki yeri ve beşeri bilimlerle ilişkisi gibi konular üzerinde ufuk açıcı düşünceler geliştirmiştir.

(...) bilim, insanları daha sevecen, daha az vahşi ya da daha uygar yapmadı. Bilimsel olarak en gelişmiş olduğumuz yüzyıl, barbarlığımızın zirve yaptığı yüzyıldır.
Paul K. Feyerabend

(...) bu günün bilgisi yarının masalına dönüşebilirken, en gülünesi efsane dahi sonunda bilimin en sağlam parçası olabilir.
Paul K. Feyerabend

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

19.05.2022

Feyerabend ve bilim felsefesi üzerine yazılmış kapsamlı bir kitap

Feyerabend, bilim felsefesi, bilimin mevcut konumu, bilimin alternatif disiplinlerle ilişkisi gibi birçok bilgiye  bu kitap sayesinde ulaşabilirsiniz. Eser, yalın bir dil ve akıcı bir üslupla yazıldığı için anlaşılır ve size kolaylıkla rehberlik eder. Felsefeyle ilgilenen herkese tavsiye ederim.

18.05.2022

Bilim felsefesine olan ilginizi arttıracak bir kitap

Feyerabend üzerine yazılmış olan bu kitap dönemin mevcut sorunlarını da bilmenize olanak tanır. Bir çok kaynakça ve akıcı olan dili sayesinde Feyerabend'in bilim felsefesi üzerindeki tüm sorulara cevap verecektir. Sadece bilim felsefesi değil, felsefeyle ilgilenen her okurun okumasını şiddetle tavsiye ederim.

25.12.2021

Feyerabend Bilim Felsefesi

Başarılı bir kitap. Feyerabend iyi bir gözlemci. Okuyanlara yararlı olacağını düşünüyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.