18,9 TL
Standart Teslimat : 07 Temmuz - 10 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Osmanlı'dan Günümüze Trakya'da İpek ve İpek Böcekçiliği Kitap Açıklaması

 

 Edirne'nin zaman içinde kaybettiği en önemli uğraşlarından ve güçlü bir iş kolu olan İpek Böcekçiliği ile güçlü bir biçimde desteklenen İpekli iplik çekme ve İpekli dokuma sektörü aslında şehrin ve bölgenin yaşamında önemli bir rol Üstlenerek çok uzun bir zaman boyunca varlığını korumuş ve Şehrin olduğu kadar tüm bölgenin ekonomisine önemli katkılar yapmıştır.

 

Aslında Edirne'nin ekonomik ve sosyal tarihinde olduğu kadar, tüm kültürel yaşamında da önemli rol sahip olan bu alanın hala anılarda kalmış izleri de canlıdır. Edirne'nin tarihinde ve kültürel belleğinde silinmez izler bırakmış olan bu faaliyet alanı hakkında ne yazık ki fazla bir çalışma yapılmamış ve yapılanlar da genel olarak dağınık veya yetersiz kalmıştır. Bu kitabın önemi burada başlamaktadır.

 

Trakya'nın önemli bir işkolu olarak tarihinde büyük öneme haiz olan İpek Böcekçiliği ve İpekli dokuma sektörleri ve tüm bağıntılı oluşumları ele alan bu çalışma aslında bu sahadaki ilk adımlardan biri olarak dikkat çekmektedir. Aslında bu sahayla ilgilenenler için olduğu kadar, Edirne'nin sosyal ve kültürel tarihi açısından da önemli bir katkı yapan bu kitap farklı niteliğiyle dikkat çeken mütevazi görünümü altında asıl gücünü yavaş yavaş hissettiren bir eser olarak dikkat çekmektedir. Bir çok kişinin ihtiyaç duyduğu , fakat yeterli kaynak bulamadığı bir alanda yazılmış olan bu kitap sadece Edirne için değil, tüm Trakya ve hatta tüm ülkemizin Tekstil Tarihi açısından önemli bir katkı olarak dikkat çekmektedir.  Özellikle bu kitabı hazırlayanların da kendi katkıları itibariyle bakıldığında sahalarına olan hakimiyetleri bu çalışmaya bir başka değer katmaktadır. 

-Prof. Dr. Engin Beksaç-

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.