2,5/5 - 22 Kişi Yorum Yap
33,6 TL
48,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 27 - 03 Aralık
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Bir insan olarak Atatürk ve yaşam öyküsü

"Kederli bir ulus"un varlığı, Mustafa Kemal'e, kendi ruhsal dünyasında yaşattığı kederli anne imgesi üzerine yansıtacağı dışsal bir gerçeklik sundu. Kederli ulus, ona yaşamı boyunca sürecek Türk ulusunu kurtarma ve onarma misyonunu kazandırdı. Atatürk ünvanını aldığında kederli ulus onarılmış durumdaydı. Diğer bir ifadeyle söylersek, kendi çocukluğunun mutsuz ortamını mutlu ve muhteşem bir ortama dönüştürmüştü. Mustafa Kemal, ele geçirdiği ilk fırsatta tarihsel arenayı kendi içsel dramının yaşandığı sahne olarak kullandı. Mustafa Kemal Atatürk'ün kişisel gelişimini çocukluğundan başlayarak ölümsüz Atatürk oluncaya kadar geçen bütün bir süreci öykülendirmeyi, onun kendi iç dünyasıyla -kurucusu olduğu ve daha sonra modern bir ulusa dönüştürdüğü Türkiye olarak- dış dünya arasındaki karşılıklı etkileşimi çözümlemeye çalıştık.Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bağlam Yayıncılık

 

Puanlamalar

%56,3
%18,8
%12,5
%0
%12,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

31.08.2020

Mutlaka Okunmalı

Şimdiye Atatürk’le ilgili okuduğum en güzel kitap Atatürk’ü anlamak isteyen bu kitabı okusun.

20.12.2011

İsmiyle Örtüşmeyen İçerik

Kitabın genel olarak objektiflikten yoksun ve Atatürk hakkında yeterli bilgisi olmayan kişileri olumsuz bir şekilde etkilemeye yönelik olarak yazıldığını düşünüyorum.Bir yandan yüceltirmiş gibi görünürken öte yandan aslında yermeye yönelik cümlelere yer verilmiş.Özellikle de evlat edindiği çocuklarla ilgili açıklama yapılırken küçük düşürücü ifadelere yer verilmesi son derece kasıtlı ithamlardır.Yoruma son derece açık ve de iftiraya varan cümlelerin hangi bilimsel verilere dayanılarak yapıldığını merak ettim.Gerçi Atatürk gibi bir kahramanın değeri birkaç olumsuz görüşle veya aşağılayıcı yorumlarla eksilmez ama yine de kitapta yer alan bu görüşlerin bir hayli olumsuz subjektif bir dille yazılması beni rahatsız etti.

02.08.2006

İki düzlemde okunabilecek kitap

Yazar Atatürk'ün biyografisini tarafsız olarak yazmanın güç olacağını baştan kabul ederek başlamış. Kitabı normal bir gözle okursanız, kahraman bir Atatürk, başka şekilde okursanız; anlatılan anekdotları yerli yerine koyarsanız bambaşka bir Atatürk görüyorsunuz. Yazar, dönem tarihi  ve gizli kalmış birçok belgeden ve olaydan bahsetmiyor, üstelik kişilik ve ruh çözümlemeleri bir çok romancıdan bile zayıf ama herşeye karşın türünde tek kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.