4/5 - 9 Kişi Yorum Yap
11,4 TL
17,5 TL %35
Standart Teslimat : 28 Ekim - 01 Kasım
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine Kitap Açıklaması


Akıllı insan her şeyden evvel ıstıraptan ve tacizden azâde olmak için çabalayacak, sessizliği ve boş vakti, dolayısıyla mümkün olan en az sayıda beklenmedik ve tehlikeli karşılaşma ile birlikte sakin, mütevazı bir hayatı arayacaktır; ve böylelikle sözüm ona hemcinsleriyle çok az bir ortak tecrübeyi paylaştıktan sonra, münzeviyane bir hayatı tercih edecektir, hatta eğer büyük bir ruha sahipse büsbütün yalnızlığı seçecektir.

Hayatta nasılsa edebiyatta da öyle: Her nereye dönseniz derhal kendinizi düzelmez, yola gelmez bir insan güruhuyla karşı karşıya buluyorsunuz, her tarafı her bir köşeyi doldurmuşlar, tıpkı yaz sinekleri gibi sürü halinde her yere doluşup her şeyi kirletiyorlar. Bir yığın berbat kitap, gıdasını buğday başaklarından alan ve sonunda onu boğup kurutan edebiyatın istilacı yabani otları da öyle. İnsanların zamanını, parasını, dikkatini -ki bunların meşru hak sahibi iyi kitaplar ve onların soylu hedefleridir- gasp etmektedirler.

Dolayısıyla okumak söz konusu olduğunda nerede duracağını bilmek çok önemli bir şeydir. Geri durulacak yeri kestirmedeki maharetin esası, zaman zaman neredeyse salgın halinde yaygın olarak okunan herhangi bir kitabı, sırf bu yüzden okumaktan ısrarla uzak durmaktır denebilir, sözgelimi sebepsiz gürültü şamata koparan, hatta yayın hayatına çıktıklarının ilk ve son yılında birkaç baskıya ulaşabilen, sonra da unutulup giden siyasi veya dini risaleler, romanlar, şiirler ve benzeri böyledir.
Schopenhauer
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Say Yayınları

 

Puanlamalar
%44,4
%55,6
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

07.02.2019

Efe SALİHOĞLU

Birçok filozofun; birçok eserini, yazısını yahut makalesini okudum. Fakat hiçbir filozofun dili bana Schopenhauer kadar samimi, tırnaksız ve doğrudan bir anlatıma sahip gelmemişti. Hayata dair bakış açımı bulduğum bu kitabı hayatımın belki de en zorlu dönemlerinde okumuştum. Bu sebeple midir bilemiyorum fakat okuduğum binlerce kitap içerisinde beni en çok etkileyen, düşüncelerimin karşılığını bu kadar net ve kusursuz bir üslûpla bulduğum eser benim için adeta bir rönesans anlamı taşıyordu. Düşündüğünüz yahut bir şekilde anlam yüklediğiniz şeylerin onlarca yıl öncesinde yaşamış bir filozofun kaleminde görmenin hazzı tarif edilemez. İlginç bir şekilde okurken yer yer gözlerimin dolduğu yer yer gülümsediğim bir eserdi. O, Kant'ın halefi Nietzsche'nin selefi idi belki fakat benim hayatımın da üstadı oldu. Hayata ve insanlara dair söylediklerine noktası noktasına katıldığım yegâne insandı belki de. Çevirmen Ahmet AYDOĞAN'ın kitaba yazımış olduğu ön söz de ayrı bir güzel ve kıymetli. Her sayfasına kıymet verilesi bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.