Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Nutuk - Gazi Mustafa Kemal tarafınfan 1927
(Ciltli, Kutu içinde, özel haritalarıyla beraber)

Atatürk'ün yakın tarihimiz açısından büyük önem taşıyan ünlü eseri Nutuk, yıllar sonra Arap harflerinden bir kez daha çevrildi. Uzun soluklu bu çeviri süreci, eserin 1934 baskısında var olan ve günümüze ulaşan çeşitli hataları da ortaya çıkardı.

15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında Cumhuriyet Halk Fırkası kongresinde bizzat Mustafa Kemal Paşa tarafından okunan büyük Nutuk, iki yıllık bir çalışma sonunda 1927 baskısından Latin harflerine aktarılarak Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Nutuk'un Arap harfli ilk baskısının metni 627, belgeleri ise 303 sayfaydı. 1934 yılındaki ilk Latin harfli yayını belgeler dâhil üç cilt yapılmış, Milli Eğitim Bakanlığı daha sonraki baskılarda eseri çoğunlukla üç cilt halinde yayımlamıştı. Yapı Kredi Yayınları Delta Dizisi'nden çıkan baskının tamamı tek cilt olarak 1197 sayfada toplandı ve orijinaldeki 10 renkli harita da eklendi.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Nutuk'un çevirisi 1927 tarihli orijinal baskıdan yapıldı. Bu nedenle, eserin 1934'teki ilk Latin harfli baskısında yer alan hatalı okumalar ve bu baskıya dayanarak daha sonraki baskılarda yapılan hatalar Yapı Kredi Yayınları'nın bu yayınıyla düzeltilmiş oldu. Yapı Kredi Yayınları, bundan sonra araştırmacılar, bilimadamları ve her zaman Nutuk okuyacaklar için, ilerde "Yapı Kredi Yayınları baskısı" diye anılacak bir yayın yapmış oluyor.


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 1197

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 918

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Puanlamalar

%83,3
%3
%6,1
%1,5
%6,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

07.05.2019

Güzel

Nutuk okuyacaksanız bu versiyonu tercih edin derim ben. Dili o kadar da ağır değil, bir müddet sonra alışıyorsunuz.Yky güzel bir iş çıkarmış.Biraz daha büyük olmasını tercih ederdim, okurken çabuk yoruluyorum.

10.04.2019

Söyleme gerek yok ama

Yazması bile abes fakat Yapı Kredi Yayınları çevirisinden kağıt seçimine kadar her şeyine çok özenerek Nutuk'u günümüze kazandırmış. Eski Türkçe metindeki çeviri hatalarının düzeltilmiş olması çok kıymetli bir hizmet. İş Bankası Yayınları'nın "Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla" kitabıyla birlikte başvuru kitabı olarak kullanılmalı, okunmalı, okutulmalı. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

12.02.2019

NUTUK içindeki güzellik dışına da yansımış

Piyasada satılan NUTUK lar içinde özgünlüğünü korurken ,hediye edilebilecek şıklık da.Emeği geçenlere teşekkürler.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız