29,25 TL
Standart Teslimat : 17 Ağustos - 20 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Notre Dame'ın Kamburu - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Güçlü betimlemeleri sayesinde okurun kendini anlatılan mekanda hissetmesini sağlayan romanları sever misiniz? Öyleyse etkileyici betimlemeleriyle tanınan Fransız yazar Victor Hugo'nun yazdığı Notre Dame'ın Kamburu adlı romanı keyifle okuyacaksınız! Dilerseniz odak noktasında dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali'nin yer aldığı romanın içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"Notre Dame'ın Kamburu" adlı kitabı neden okumalısınız?

Victor Hugo'nun kaleme aldığı Notre Dame'ın Kamburu adlı roman, 572 sayfadan ve farklı uzunluklara sahip 11 kitaba bölünen 59 bölümden oluşuyor. 15. yüzyıl Fransa'sında geçen hikâye, birbirinden oldukça farklı üç adamın genç ve güzel bir kıza olan aşkını konu alıyor. Hikâyenin en önemli kahramanları arasında Esmeralda, Quasimodo, Claude Frollo, Phoebus ve Pierre Gringoire adlı kadın ve erkek karakterler yer alıyor. Yazar, bir aşk romanı olarak kaleme aldığı eserinde güzellik, çirkinlik, iyilik, kötülük, sınıf çatışması ve adaletsizlik gibi temaları ustalıkla işliyor. Siz de bu etkileyici romanı okuyarak 15. yüzyıl Paris'ini pek çok yönüyle tanıyabilir ve her dönemde insanlığın gündeminde yer alan konular üzerinde düşüncelere dalabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Victor Hugo'nun Notre Dame'ın Kamburu adlı eserini halkın dikkatini çekmek ve Notre Dame Katedrali'nin yıkılmasını önleyip yenilenmesini sağlamak amacıyla yaklaşık olarak 6 ayda yazdığını biliyor muydunuz? Yazar, Notre Dame Katedrali'ni ziyaret ettiği sırada duvarlardan birine kazınan ve Grekçe "kader" anlamına gelen "AΝAΓΚΗ" kelimesini görür. Birkaç yıl sonraki ziyaretinde ise duvarın kazınması ya da boyanması sonucu yazının yok olduğunu fark eder. Katedralin bakımsızlıktan dolayı yıkılmasının söz konusu olması, yazarın bu eseri kaleme almasına sebep olur. Eser, ilk kez 1831 yılında özgün dili Fransızcada orijinal adı "Notre-Dame de Paris" olarak yayımlanır. Yayımlandığı ilk yıllardan itibaren pek çok dile çevrilen roman, Vasıf Ülkü tarafından Türkçeleştirilir ve 1958 yılında Güven Yayınevi aracılığıyla Türkiye'deki okurlarla buluşturulur. Yıllar içinde farklı çevirmenler tarafından tercüme edilip çeşitli yayınevleri aracılığıyla tekrar tekrar basılır. Hasan Ali Yücel Klasikleri dizisinde yer alan eser, 2014 yılında Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından Volkan Yalçıntoklu çevirisiyle yayımlanır. Yüzyıllar boyunca okurlar tarafından büyük ilgi gören eser, pek çok kez sinemaya da uyarlanır. Bu etkileyici hikâyeyi bir de izleyici olarak değerlendirmek isterseniz Gilles Amado yönetmenliğinde çekilen 1998 Fransa yapımı "Notre Dame de Paris" (IMDb: 8.9) televizyon filmini veya Gary Trousdale ve Kirk Wise yönetmenliğinde çekilen 1996 yılı ABD yapımı "The Hunchback of Notre Dame" (IMDb: 7.0) animasyon filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Dilerseniz Notre Dame'ın Kamburu isimli romanı okuduktan sonra yazarın Sefiller, Bir İdam Mahkûmunun Son Günü, Nişanlıya Mektuplar ve Deniz İşçileri adlı diğer eserlerine de göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

28.04.2021

Etkileyici

İlk başlarındaki parisin tanıtımı sıkıcı olsada sonrası mükemmel.O dönemi yaşadım sanki.Kitabın içinden çıkmam biraz zaman aldı.Kesinlikle tavsiye ederim.

13.01.2021

Harika

Eser Harika herkesin kesinlikle okuması gerekir. İdefix gerçekten kitap alışverişi yapılabilecek Harika bir site.  

18.12.2020

Harika

O kadar güzel bir kitap ki... bayılıyorum iş bankasının bu serisine çeviriler çok iyi

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.