52,0 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Nevrozlar ve İnsan Gelişimi Kitap Açıklaması

 

 


Psikanaliz açısından, Freud sonrası kuşakta, özgün çalışmalarıyla ilgi çeken Karen Horney'in Freud’un teorisiyle ilişkisi, Marx’ın Hegel felsefesiyle ilişkisine benzer: Freud’un kuramını temel alırken, onu eleştirmekten de geri durmaz. Freud’un görüşlerine daha insani bir yön kazandıran, kültürel ve sosyal farklılıkların etkilerini gözeten bir yaklaşım geliştirir.


Kadın psikolojisi üzerine yoğunlaşan Horney, "Asıl hedef, insanı kendini gerçekleştirmesine götüren güçlerin özgürleştirilmesidir,” diyerek psikanalize farklı bir bakış açısı getirmiş, bu yapıtında kapsamlı bir biçimde derlediği nevrozlar hakkındaki çalışmalarıyla literatürde yeni bir çığır açmıştır. İnsanın enerjisini kısıtlayan nevroz durumlarını ve durumun tezahürlerini, görkem arzusunu, ideal benliğin baskısını, içsel buyrukların zorbalığını ortaya koymuş, kendimizi gerçekleştirmek yerine bizi zorlantılı davranışlarla istemediğimiz hayatlara mahkûm kılan modelleri tanımlamıştır: Çevresi üzerinde baskı kuran genişlemeci tip, içe kapanarak ortamdan kendini silen tip; başkalarına bağlanan tip ve insan ilişkilerinden uzaklaşan kopuk tip... Nevrozlar ve İnsan Gelişimi sadece uzmanlara değil, ruhsal sıkıntılarının kökenlerini araştıran okurlara da yönelik yetkin bir çalışma.


 


 (Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.06.2019

kitap ve tercümesi

         Kitap güzel, neredeyse nevrotik kişilik yapısının ansiklopedik bir açıklaması... Nevrotik yapı nasıl oluşur, neleri içerir, nevrotiklerin derdi nedir, ne yapmakta ve nereye varmak istemektedirler, birbiriyle bağlantılı ve neden sonuç ilişkisi içinde anlatmış çok az yerde teorik tartışmaya girmiş ( bunu da ayrı yapmış, isteyen o paragraflar atlayabilir zaten )         Tercüme ise kötü. Bazı yerlerde gayet makul ve anlaşılırken bazı cümleleri konunun bütünlüğüne yerleştirmek zorlaşıyor. Kitabı sadece Karen Horney burada ne diyor diye değil, tercüman burada bize ne anlatmak istiyor, neyi nasıl çevirmiş olabilir acaba diye düşünerek okumak gerekiyor. Hatta (şu an kitap yanımda olmadığı için yazamayacağım) bir yerde kitapta söylenenin tam tersi yazılmış. Kitabın aslını internetten indirdim, sözlükle birlikte açıp okuyorum. Orjinalini okuduğum yerleri tercümeden tekrar bakayım dedim çok fark var. Tercümeden (bu belirtiğim kısımları yüzünden)  kitabı anlamaya çalışmak daha yorucu ve gereksiz böyle bir imkanınız varsa

03.02.2017

Kitabın Tercümesi Hakkında

Maalesef tercüme bozuk. Kitabı okumayı da anlamayı da güçleştiriyor. Kitap resmen katledilmiş.Mesela girişteki ilk cümle: THE N E U R O T I C process is a special form of human development, and —because of the waste of constructive energies which it involves— is a particularly unfortunate one. "Kitaptaki Tercüme: "Nevrotik süreç insan gelişiminin özel bir biçimidir. Ayrıca, yapıcı enerjinin boşa gitmesi de işin içende olduğu için özellikle talihsizdir.” Doğrusu: Nevrotik süreç, insan gelişiminin özel bir biçimidir ve — bu gelişimin içerdiği yapıcı/yaratıcı/olumlu enerjilerin boşa harcanması yüzünden—özellikle talihsiz bir süreçtir.

11.02.2016

Günümüzün nevrotiği

Kitabın dili ağır olmasa da basit değil.Psikolojiye ilgi duyan herkesin okuyabileceği tarzda bir kitap da değil.Horney´in kuramsal bilgileri edebiyat dünyasıyla süslemesi hoş olmuş.Psikoloji okuyan arkadaşlara tavsiye ederim.Derste öğrenilen bilgileri daha ayrıntılı olarak destekleyici nitelikte güzel bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.