28,5 TL
Standart Teslimat : 24 Mayıs - 27 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Neden Bu Kadar Yeteneksiz Erkek Lider Oluyor?-Bunun Önüne Nasıl Geçilir? Kitap Açıklaması

 

Hepimiz biliyoruz ki göz önünde kıdemli sadece birkaç kadın lider var ve kadınların ilerlemesinin önündeki engeller olabildiğince can sıkıcı. Peki ya bu durum kadınların yetersiz olmasından değil de yeteneksiz erkeklerin nitelikli sayılması sebebiyle ortaya çıkıyorsa?
Tomas Chamorro-Premuzic Neden Bu kadar Yeteneksiz Erkek Lider Oluyor?’da günümüz liderlik algısını hem yapılan onlarca deney hem de gerçek örnekler üzerinden ele alıyor.


Bugün için olmazsa olmaz liderlik vasıfları olarak görülen özelliklerin aslına bakılırsa yönetim sahası için zararlı olduğunu ortaya koyuyor.
Kitap boyunca narsizm, psikopati, kendine aşırı güven gibi liderler için tercih sebebi sayılan özelliklerin birer mental rahatsızlık olduğunu, her halükarda kuruluşlar için zarar verici olduğunu ve liderlerin bu gibi özelliklerdense diğerkâmlık, empati ve özveri gibi nitelikleri haiz olması gerektiğini değerlendiriyor. Kadınların lider olabilmelerinin yolunda bulunan engellerin bilhassa erkeklerin toksik davranışları üzerinden belirlenen liderlik normları olması çeşitli yönleriyle irdeleniyor.

 

Tomas Chamorro-Premuzic bu kitapla şu sorulara cevap arıyor:
İnsanları (özellikle de erkekleri) liderlik rollerine aday gösteren ancak sonrasında bu rollerde bulunanlar için eleştiri sebebi olan nitelikleri nelerdir?

Liderleri (kadın veya erkek) gerçekten yeterli kılan nitelikleri .
Nasıl daha yetenekli liderler seçilebilir?
Terfi ettirmeden önce yeteneksiz liderleri nasıl tespit edebilirsiniz?
 Liderlik için hangisi daha önemli: IQ mu EQ mu?

 

 (Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.