4/5 - 239 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 1. Basım

İlk Baskı Yılı : 2018

Sayfa Sayısı : 520

Ebat : 13,5 x 23

Dil : Türkçe

“Ey Türk gençliği! Birinci vazifen...” Yılmaz Özdil’in “Türkiye'nin kurtuluş reçetesi Mustafa Kemal'in hayat hikâyesidir,” diyerek kaleme aldığı Mustafa Kemal, Kırmızı Kedi etiketiyle buluşuyor. Özdil’in kale ... Tamamını gör
20,42 TL
32,41 TL %37
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Yılmaz Özdil

Yılmaz Özdil

Yılmaz Özdil, (d.1965, İzmir), Türk gazeteci, yazar.Yılmaz Özdil, İzmir Atatürk Lisesi'nin ardından Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik bölümünden mezun olmuştur. Mesleğe Yeni Asır gazetesinde muhabirlik yaparak başladı. 1994 yılında Milliyet gazetesine geçerek Yazı İşleri Müdürü oldu. 1995 yılında Sabah gazetesine geçerek Yazı İşleri Müdürü oldu. 1999 yıl ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

“Ey Türk gençliği! Birinci vazifen...”

Yılmaz Özdil’in “Türkiye'nin kurtuluş reçetesi Mustafa Kemal'in hayat hikâyesidir,” diyerek kaleme aldığı Mustafa Kemal, Kırmızı Kedi etiketiyle buluşuyor. Özdil’in kaleminden, Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı aynı zamanda Kırmızı Kedi Yayınları’nın 1000’inci kitabı.

Yılmaz Özdil yeni kitabında, Mustafa Kemal’in Osmanlı ordusunda görevli bir askerken -bilhassa 1.Dünya Savaşı’nda görev aldığı Çanakkale cephesinde- çeşitli cephelerde ve daha sonra Türk Kurtuluş Savaşı’nda emperyalist güçlere karşı kazandığı başarıları, kurduğu yeni cumhuriyetle gerçekleştirdiği “çağdaş” demokratik cumhuriyet idealini, kadın hakları başta olmak üzere sosyal hayatta gerçekleştirdiği reformları, eğitim-kültür-sanat-ekonomi-tarım-sanayi-gündelik yaşam ve diğer başka alanda hayata geçirdiği, dönemi için emsalsiz denebilecek başarıları kaleme alırken, gündelik hayatından da kesitler sunuyor. 

Ayrıca Mustafa Kemal’in, sanatsever ve entelektüel kimliğini, hayvanseverliğini, doğa bilincini, çocuk sevgisini, kadın hakları konusunda sergilediği vizyonerliğini ve diğer sıra dışı özelliklerini sebep sonuç ilişkisi içinde ele alıyor.      

Onun, ailesiyle, arkadaşlarıyla, çocuklarıyla ve çocuklarla, hayatına giren kadınlarla olan ilişkisini; cephede askeri veya diplomatik temasta bulunduğu kişilere karşı “insan sevgisi” etrafında şekillenen barışçı tutumunu; ülkede gerçekleştirdiği kültür reformunun önemini; tüm dünyada “ezilen toplumlar” tarafından örnek alınan askeri ve siyasi başarılarını; bunların yanında en sevdiği yemekten en çok dinlediği şarkılara, giyim tarzından sevdiği hayvanlara, hatta Türkiye’nin “çağdaş” ülkeler seviyesine geçebilmesi için gündelik yaşamda yaptığı ve yapılmasını arzuladığı davranışlara kadar eksiksiz ve insani yönleriyle bütüncül bir Mustafa Kemal portresi ortaya koyuyor. 

Bu kitapta, Mustafa Kemal’in çocukluğundan Kuvayı Milliye ruhuna, idam fermanından Kurtuluş Savaşı’na, Cumhuriyet’in kuruluşundan Mustafa Kemal’in kişisel özelliklerine, hizmetlileri ile olan diyaloglarından gece hayatına ve hayatında iz bırakan yakınlarına kadar pek çok detayı bulacaksınız. 

Bugüne kadar hep Atatürk’ü okudunuz Yılmaz Özdil’in kaleminden Mustafa Kemal’i okuyacaksınız!

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%68,6
%10
%7,1
%2,1
%12,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

12.03.2019

İlelebet Payidar

"İlelebet payidar" sözleri ile bitiriyor Yılmaz Özdil, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tek tek elleri ile işleyerek özenle yazdığı kitabını. Modern Türk milletinin kurucusu Mustafa Kemal hakkında sayısız eser yazıldı. Hayatı en ince detaylarına kadar küçükten büyüğe sadece Türk halkı tarafından değil, tüm dünya vatandaşları hatta liderleri tarafından merakla okundu, incelendi, işlendi. Özdil, Mustafa Kemal'in siyasetçi, devlet adamı, mareşal yanının dışında Mustafa'yı anlatmış kitabında. Aşçısından, yaverine, özel kaleminden, özel hayatına, dostlarından evlat edindikleri çocuklarına, giyim zevkinden masa düzenine kadar tüm bilmediklerimizi özenle araştırıp kaleme almış. Ulu önderin hiç  bilmediğiniz yanlarını bulacağınız bu çalışmayı hiç sıkılmadan, bunları zaten biliyorduk demeden okuyacaksınız.

26.02.2019

basucu kitabi

Herkesin anlayacagi yalin bir dille yazilmis, bir solukta okunan kitaplardan.

19.02.2019

Okunmalı

Her gördüğüm kişiye mutlaka okumalısın dediğim ender kitaplardan. Kitabı sadece okumak yetmez. Kitaba birilerinden ödünç alarak değilde, gerçekten sahip olup kütüphanenizde mutlaka bulundurun. Gelecek nesillere vasiyet olarak bırakılabilecek kitaplardan ...