4/5 - 12 Kişi Yorum Yap
15,85 TL
22,0 TL %28
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 17 Haziran - 22 Haziran
Standart Teslimat’ta 50 TL üzeri kargo bedava!

Muinar Kitap Açıklaması


"Dünyanın ne gücüne gidiyor biliyor musun Elime… Senin ırmaklarının, dağlarının yeri yanlış demek istiyor bu insanlar bana, kesiyoruz ormanlarını, doldurup düzlüyoruz kıyılarını, kırıyoruz tepelerinin burnunu… İşi doğrusuna getiriyoruz biz, beğenmiyoruz aldığın biçimi, acele soğumuşa benziyorsun, güzel olmamış kabuğun… Uçaklarına pist yapacak yer bulamadılar, havalimanıymış!.. Ölsünler, mil çekiliyor mu gözlerine, su kuşları karşılayacak onları, gagaları demir ateşi, ince dağlama geçecekler üstlerinden, sazlıkların yeri doğru muymuş, anlarlar o zaman… İçdeniz Faşistleri!"Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Latife Tekin'le Sözünü Sakınmadan: "Toplumdan nefret ediyorum"

Pek çok yazarın kalabalıklarla ve bu toplumda olan bitenle ilişki kurduğunu belirten yazar, bunu yapmak için ortalamanın dilini kurman gerektiğini söyledi: “Fenerbahçe şöyle olmuş, köprü yapılınca şöyle olacak, metro yapılmış sevinelim… Bunları anlatarak, bunları konuşarak toplumla iletişim kuracaksan ortalama dilini kurman lazım. Ben bu toplumdan nefret ediyorum, ne mimarisini seviyorum ne onun ortalama dilini. İletişim kurmak istemiyorum, kaçmak istiyorum. Yazı kaçma aracı, iletişim aracı değil. Benim gibi kaçmak isteyenlerle ilişki kurmak istiyorum. İnsan olmaktan dolayı sıkışıklık ve mutsuzluk yaşıyorsam, dünyevi bir şey yazmak istemiyorum, cehennemin dibine gitmek istiyorum. Ben kaçağım.”

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Edebiyat bağını cinler basmış, gördün mü?
Adnan Özer

Herta Müller’in bu yılkı Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görüldüğü açıklandıktan sonra gırgır işler olmuş. Onlardan birini aktarayım: Bir gazeteci eleştirmenin birine telefonda soruyor, ‘ödülün böyle takdir edilmesini nasıl karşıladınız’ gibisinden.  Eleştirmen, sağır duymaz uydurur misali, ya da fırlamalığından, Herta Berlin mi..? O mu kazanmış Nobel’i?!” diyor.

Şükür ki bu matrak olay Almanya’da vuku bulmuş. Benzeri bir şekilde bizde yaşansaydı seyreyleyin gümbürtüyü. Hoş yazarlarımız arasında ismi bizim  futbol takımlarımızdan birini çağrıştıranı yok. Rahmetli Can Babamız (Can Yücel) Erol Toy için, “Bu bizim Erol Toy da kendini Erol Tolstoy zannediyor,” derdi. O ayrı bir tuluat. Benzer bir hınzırlığı Borges yapmıştı, Cervantes Ödülü’nü paylaştıkları Gerardo Diego için. Hazret ‘ortak kurbana girmiş’ olmaktan bozulmuş olmalı -bi.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%75
%0
%8,3
%0
%16,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

02.02.2007

Muinar´ı bilmem de!

Latife Tekin´in Sevgili Arsız Ölüm´ü de G.G. Marquez´in " Yüz Yıllık Yalnızlık" adlı eseri ile birebir örtüşür. Okumanızı öneririm. G.G. Marquez yazarlarımız tarafından çok etkin okunuyor. Yazarın " Kolera Günlerinde Aşk" kitabının bir benzerini de Ahmet Altan "İsyan Günlerinde Aşk " adı altında yeniden yazmıştır. Artık intihal midir yeniden yapılanma mıdır bilemem.

01.01.2007

Roman değil kolaj

Latife Tekin'den ilk Sevgili Arsız Ölüm'ü okumuştum ve çok sevmiştim. Bu kitabı da alırken feminist ve çevreci bir roman okuyacağımı düşünmüştüm. Bir yazarın içinde uyanan kadim bir ruh Muinar. Yazarla Muinar'ın konuşmalarından oluşuyor kitap. Eski ve yakın zamanlardan bir çok öykü anlatıyor fakat bir bütünlük, bağlantı kurmak çok zor. Daldan dala atlıyor, hikayelere başlıyor, yarım kalıyor, bir kaç sayfa sonra geri dönüyor. Sanki bir kolaj gibi, ordan burdan parçalar yapıştırılıp bir kitap oluşturulmuş sanki. Ben sevmedim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.