19,05 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Muhteşem Gatsby Kitap Açıklaması

 

Muhteşem Gatsby

F.Scott Fitzgerald’ın 1. Dünya Savaşı sonrası dönemin Amerikası’na ışık tuttuğu Muhteşem Gatsby ile “Amerikan rüyası”na tanık olmaya hazır mısınız? Lüks ve şaşaanın öne çıktığı bu eserde, Gatsby karakteri ile bütünleşen zenginliğin tanımı yapılıyor ve sözde Amerikan rüyası irdeleniyor. Yazarın bir eleştiri niteliğinde kaleme aldığı kitap, bugün bile güncelliğini koruyan değerlere atıfta bulunmasıyla öne çıkıyor.

Yazarın “caz çağı” olarak nitelendirdiği savaş sonrası Amerika’ya tanık olacağınız bu roman, bunalımlı sosyal ve ekonomik yapı ile “Amerikan rüyası”nın çöküşünü anlatıyor. Zenginliğe yapılan vurgunun kitabın sonlarına doğru azaldığı eser; sizi aşk, umursamazlık, büyük umutlar ve en sonunda da mutsuzluk temalarıyla baş başa bırakıyor. Paranın gücü ile her şeyin satın alınamayacağı teması üzerinde duran hikaye, sizi derin düşüncelere sürüklüyor. Okurken Gatsby karakterine ayrı bir sempati de duyacağınız bu kitap, sürükleyici anlatımı ile sizi kendisine çekiyor.

Lüks Yaşamın ve Zenginliğin İsmi; Jay Gatsby

Roman; Jay Gatsby’nin şüpheli bağlantıları, saplantılı aşkı ve başına gelen olaylar sonucu Amerikan rüyasının çöküşüne tanıklık etmenizi sağlıyor.

Nasıl zengin olduğu bilinmeyen; fakat sonraları bulunduğu makama gelebilmek için büyük çaba sarf ettiği anlaşılan Jay Gatsby, roman anlatıcısı Nick Carrawey’in komşusu olarak anlatılıyor. Her gece çılgın parti seslerinin geldiği Gatsby malikasine bir gece konuk olan Nick, burada Gatsby ile tanışıyor. Gatsby, dönemin yasaklanan içki satışı furyasını devam ettirebilmek için kaçak içkicilikle uğraşan ve aynı zamanda etrafına sahte hisse senetleri yutturan bir karakter olarak okurun karşısına çıkıyor. Her gece evinin bahçesinde düzenlediği partiler ile yüksek sosyetenin ise odak noktasında yer alıyor.

Uzun uğraşlar sonucu, bulunduğu konuma gelen Gatsby, para ile her şeyi satın alamayacağını bir gün anlıyor. Dahası; zenginliğin sonradan değil, doğuştan gelen ayrıcalıklar ile değer kazandığı gerçeği ile yüzleşiyor. 1922 yazının New York ve Long Island’da geçen zaman dilimini konu edinen bu roman ile dönemin Amerika’sı hakkında pek çok bilgiye sahip olacağınız bir eser sizi bekliyor.

Bunu Biliyor muydunuz?

Yazarın 1920’li yıllarda yazdığı bu kitap, o dönem beklenen ilgiyi görmemiştir. Ayrıca eser, ilk defa 1937’de Hollywood’a gönderilerek, beyaz perdeye aktarılmıştır.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

F.Scott Fitzgerald’ın en sevilen eserlerinden Muhteşem Gatsby’e hala sahip olmadıysanız, hemen ürünü sepetinize ekleyin. Idefix ayrıcalığı ile avantajlı fiyatların keyfini sürün.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.