38,5 TL
Standart Teslimat : 08 Şubat - 11 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Mrs. Dalloway Kitap Açıklaması

 


"Yaşamı ve ölümü vermek istiyorum, sağlığı ve çılgınlığı; toplum düzenini eleştirmek istiyorum, işler halinde, en yoğun biçiminde."
Virginia Woolf belki de en tanınmış romanı olan Mrs. Dalloway için bir yazısında bunları söylüyor. Dediklerini yapıyor da; her şeyden önce tek bir günün yoğun örgüsü içinde hem akreple yelkovanın peşinde koşan hem de o günün saatleri içinde kahramanlarının zihninde uzayıp giden iç zamanlar bulan bir roman bu. Mrs. Dalloway, edebiyat tarihinde daha sonraları "bilinç akışı" adıyla anılacak bir tekniğin en başarılı örneğidir. Kitaba adını veren Clarissa Dalloway, akşam vereceği davetin hazırlıkları peşinde Londra sokaklarında dolaşırken, kitabın öteki, "gizli" kahramanı Septimus Warren Smith aynı sokaklarda başka, daha karanlık bir hedefe doğru yol alır. Kitabın birbiriyle hiç yüzyüze gelmeyen bu iki kahramanı delilikle sığlık, sığlıkla derinlik, yaşamla ölüm kadar temel karşıtlıklar içinde "günden geceye" yolculuklarını tamamlar ve Virginia Woolf'da birleşirler. Mrs. Dalloway'i, Tomris Uyar'ın klasik niteliğindeki çevirisinden sunuyoruz.Sayfa Sayısı: 192

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Woolf’un romanı Mrs. Dalloway, bir tek gün içinde geçer ve çağdaş Londra’nın tanımlayıcı metinlerinden biridir. Roman, iki ana kahramanın Regent’s Park çevresinde kesişen hareketlerinin izini sürer: Clarissa Dalloway, cemiyet hayatının önde gelen simalarından biri ve muhafazakar milletvekili Richard Dalloway’in eşidir; Septimus Warren Smith’se 1. Dünya Savaşı gazisi ve savaş sonrası psikolojik çöküntüden mustarip bir savaş kurbanıdır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.01.2017

sıkıcı

Bilinç akışı tekniğini sevenlerin beğeneceği bir kitap. Karakterlerin kendilerinden çok kafalarından geçenler, hayıflanmalar, geçmişte takılıp kalmalar, bir İngiliz asilzadeliği, bir kekremsilik dolu romanda. Yazıldığı dönem için piyasayı sallamış olabilir fakat günümüze hitap eden bir roman değil. Edebiyatla ilgili meslekleri olanlar okuyup tadına varabilir. Sıradan okuyucuyu boğar, bu kimin bilinci şimdi, buna ne zaman geçtik diye hayıflandırır.

12.07.2013

Mrs. Dalloway

20. yy.' ın en büyük kadın yazarından, şaheser niteliğinde bir roman.

26.11.2007

Woolf'un romancılığı...

James Joyce'a mı yaklaşıyor desek, onu kıskanıyor muydu desek; biraz edebiyat hafiyeliği yapıp başka şeyler mi yapsak bilmiyorum; fakat Woolf'un romancılığı İngiliz ve Dünya Edebiyatlarındaki yerini çoktan sağlamlaştırmış gibi görünüyor. Okunası.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.