58,5 TL
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 17 Ağustos - 20 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Monte Cristo Kontu-Hasan Ali Yücel Klasikler Kitap Açıklaması

 

Her sayfasında farklı bir heyecan yaşatan macera romanlarını sever misiniz? Öyleyse Fransız roman, oyun, hikâye ve gezi yazarı Alexandre Dumas'nın kaleme aldığı Monte Cristo Kontu adlı macera romanını keyifle okuyacaksınız! Gelin, genç bir adamın yaşadığı nefes kesici maceraları konu alan romanın içeriğine biraz değinelim.

 

"Monte Cristo Kontu" adlı kitabı neden okumalısınız?

Alexandre Dumas'nın yazdığı Monte Cristo Kontu adlı 2 ciltlik roman, 1552 sayfadan oluşuyor. İtalya, Fransa ve bazı Akdeniz adalarında geçen hikâye; haksız yere hapse atılan Edmond Dantes'nin Monte Cristo Kontu'na dönüşmesini konu alıyor. Hikâyede Edmond Dantes yani Monte Cristo Kontu dışında iyi ve kötü pek çok karakter bulunuyor. Mercedès, Gerard de Villefort, Pierre Morrel, Danglars, Fernand de Morcerf ve Abbé Faria gibi isimler, hikâyedeki önemli karakterler arasında yer alıyor. Hâkim bakış açılı üçüncü tekil şahıs tarafından anlatılan hikâyede aşk, dostluk, vefa, ihanet, adaletsizlik ve intikam gibi kavramlar ustalıkla işleniyor. Fransız edebiyatının başyapıtları arasında yer alan bu romanı okuyarak bir yandan etkileyici bir maceraya şahit olurken bir yandan da yazarın pek çok yönden ele aldığı çeşitli konular hakkında farklı bakış açıları edinebilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Alexandre Dumas'nın Monte Cristo Kontu adlı eserini gölge yazar Auguste Maquet ile yazdığını biliyor muydunuz? 1844 yılında tamamlanan eser, özgün dili Fransızcada orijinal adı "Le Comte de Monte-Cristo" ile 2 yıl boyunca 18 bölümlü bir seri hâlinde yayımlanır. Yıllar boyunca pek çok dile çevrilen roman, 1871 yılında Teodor Kasap tarafından Türkçeleştirilmeye başlanır ve bu çeviri yaklaşık 30 kişinin yardımıyla üç yılda tamamlanır. Türkiye'deki okurlardan büyük bir ilgi gören eser, Hasan Ali Yücel Klasikleri dizisinde yer almak üzere Volkan Yalçıntoklu çevirisiyle 2018 yılında Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılır. Farklı ülkeler tarafından pek çok kez sinemaya uyarlanan eseri bir de izleyici gözüyle değerlendirmek isterseniz Kevin Reynolds yönetmenliğinde çekilen 2002 yılı Amerikan tarihi macera yapıtı "The Count of Monte Cristo" (IMDb: 7.7) filmini ve Henri Fescourt yönetmenliğinde çekilen 1929 Fransa yapımı "Le Comte de Monte-Cristo" (IMDb: 6.9) sessiz filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Alexandre Dumas'nın Monte Cristo Kontu adlı romanını sevdiyseniz yazarın adını klasikler arasına yazdıran Üç Silahşor, Siyah Lale, Binbir Hayalet, Sainte-Hermine Şövalyesi, Pauline, Mısır ve Sina'da On Beş Gün, Son Şövalye, Kafkaslar, Tepedelenli Ali Paşa ve Mutfak Sözlüğüm adlı diğer eserlerine de göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

10.03.2021

Monte

Tek kelimeyle harikulade.

26.02.2021

Okunmalı

Okunası eserlerden biri.

21.02.2021

Monte Kristo

Alexandre Dumas'ın diğer bir kaç esrini okumuştum sıra en ünlü kitabında..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.