Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Modernleşen Türkiye'nin Tarihi

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi

8/10 - 22 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Tarih Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

1800'lerden bugüne, özgün, karmaşık, tartışmalı hatta kavgalı bir süreç olarak yaşanan modernleşme tarihimiz üzerine derinlikli bir inceleme... Zürcher'in emeği, hem yeni bilgiler sunuyor okurlara hem de tutarlı bir yaklaşım. Üçüncü Selim'den, Zürcher'in tanımlamasıyla "Üçüncü Cumnuriyet"e, yani 1980 sonrasına.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 536

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2008

Sayfa Sayısı : 536

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750506031


Yorumlar (3)

modernleşen türkiyenin tarihi

kitabın tanıtım yazısı   fuat  DÜNDAR´ın  modern türkiye´nın şifreleri kitabının tanıtım yazısıyla karışmış. bilgilerinize.

Tartıştırma Derdi Var

Her sağlam kitap gibi bu da yoğuk emekle ortaya çıkmış bir kitap, belli. Bu kadar emeğe rağmen cümlelerinde öylesine bir yalın var ki, konuyla iligli ilk okumalarını yapan kişilere hırs verir cinsten. Bakış açıları ise çok değişik. Resmi tarihin dışında bir anlatım yelpazesi içinde konular, olaylar, kişiler irdelenmiş. Temel iki noktada resmi ideolojiye ayrıkı denilmese bile, bu konularda resmi ideoloji karşıtıtında yer alan taraflara sempatik bir yaklaşımı var. Bunlardan birinici Ermeni soykırımı meselesi, ikincisi ise genel anlamıyla Kürt sorunu.

Sonuç itibarıyla, konuya ilgi duyanların mutlaka okuması gereken eserlerden biri, ancak tek başına kısmen yeterli bir eser.

Ders Kitabı

Türkiye Cumhuriyeti'ni köklerine inerek açıklayan, batılılaşma ideolojisine sağlıklı bir bakış açısından ışık tutarak Türkiye'nin tarihini anlatan bu kitap iddia edildiği gibi üniversitelerde ders kitabı olarak okutuluyor. Resmi tarihin izinden gitmemesine rağmen ders kitabı olmasını, kitabın çok fazla derine inmeden her olayı tartışılmaza yakın argümanlar sunarak açıklamasına bağlıyorum.<br>
<br>
Kitap, Türkiye tarihine derinlemesine girmek isteyenlerin ilk adım olarak incelemesi gereken bir eser.