Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Miras Kitap Açıklaması

 


İşte gerçekçi sanatın tarihe bakışı. İşte, yaşamın sanatçı ruhuyla irdelenişi. İşte sanatçı sorumluluğu, sanatçı gücü ve işte gerçek roman. Behram, babasının özgeçmişinden hareketle, yakın geçmişimiz ve insanlık tarihini irdeliyor. Bir ucunda krallar, imparatorlar, emperyalist güçler; bir ucunda Mustafa Suphi, 1917 Ekim Devrimi, genç cumhuriyet, Mustafa Kemal, devrimler, özgürlük savaşları. Bir ucunda Hitler'den Pinochet'ye katledenler, bir ucunda Che'den Deniz'e direnenler. Bir ucunda siyasi ihtiras ve körü körüne inanç; bir ucunda, kendine kadar diye dayatılanlara halkın başkaldırısı. Emperyalist savaşlar, emperyalizmin dündeki ve günümüzdeki oyunları. Osmanlı'nın Ermenileri, Ermenilerin Türkleri kıyımı; kıyımların öksüz ve yetim bıraktığı çocukların dramı. Genç cumhuriyetin yükselişi ve düşüşü. Bir ucunda kan, acı, zulüm; bir ucunda rüzgâr, dağlar, ırmaklar. Kafkasların Kars'ta, Iğdır'da, Aras'ın olduğunda, Ağrı'nın doruğunda atan kalbi... Behram, şiirden süzülmüş bir dil ve destansı bir solukla, teknolojiden büyüye, politik ihtirastan dine, küreselcilikten medyaya, yaşadığı çağla hesaplaşıyor. Anlattığı her şey inanılması güç, ama bir o kadar, yaşanmış, yaşanmakta olan gerçeklikler. Bir ömrü bir solukta dışa vuran, bir solukta okuyacağınız bir roman.
Zekâi BostancıSayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

24.02.2016

Naçizane Bir Eleştiri

Pek nadir zamanlarda bir kitabı ağlayarak bitirmişliğim olur benim. Bu kitap da son zamanlarda okuduğum en eşsiz ve en güzel kitaplardan biri. Büyük üstad Nihat Behram böylesine enfes bir romanı yazmakla yalnızca okuyucusuna olan aydın sorumluluklarını yerine getirmiyor, aynı zamanda olağanüstü edebi bir dille ülkemizde yaşanılan onca acımasız ve hüzün dolu olayları da ilmek ilmek örerek kitabında, okuyucusunu bir yerden alıp, bir yere götürüyor. Tek kelime ile müthiş bir eser..

12.10.2004

Geçmişten Ders...

Siyasal romanın en büyük ustalarında biri olan Nihat Behram, yine en güzel anlatımlarından birini paylaşmış okurlarıyla. Kendisini de içinden geldiği mücadeleyi ince bir dantel gibi işleyerek vermiş. Yormadan, kafa karıştırmadan bir solukta okuyup içinden dersler çıkarılabilecek çok güzel bir yapıt. Günümüzün kayıp kuşağına mutlaka okutulmalı...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.