4/5 - 66 Kişi Yorum Yap
27,72 TL
42,0 TL %34
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 08 - 10 Nisan
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


2003 PULITZER EDEBİYAT ÖDÜLÜ

"21. YÜZYILIN EN İYİ 12 ROMANI" seçkisinde (BBC'nin 2015 yılında dünyanın önde gelen kitap eleştirmenleri arasında yaptığı anketin sonucu)

"ÖLMEDEN ÖNCE OKUMANIZ GEREKEN 1001 KİTAP”tan biriBen iki kez doğdum: İlkinde 1960 yılının Ocak ayında, Detroit için inanılmaz derecede dumansız bir günde kız olarak ve daha sonra tekrar 1974 yılının Ağustos ayında Petoskey'de bir acil kliniğinde, ama bu defa ergenlik çağında bir delikanlı olarak.

Bu cümleyle başlıyor, içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük romanların biri olarak gösterilen Middlesex. Kuşaklar boyunca ondan ona geçip sonunda küçük bir kızın, Calliope Stephanides'in bedeninde çiçeklenen bozuk bir genin hikayesi bu. Genin yolculuğunun sonlandığı yerde, Calliope'nin kendi yolculuğu başlıyor, karşısında ise o yaman soru: Bizi biz yapan şey nedir; genlerimiz mi, seçimlerimiz mi? Ve böylece dinlemeye başlıyoruz Stephanides ailesinin Osmanlı Bursası'ndan Henry Ford'un Detroit'ine uzanan, çağın tüm gelgitlerinden nasibini almış seksen yıllık büyüleyici öyküsünü. Koza Han, İzmir yangını, hayalleri taşıyan dökük gemiler, fabrika dumanları altında kıpırdanan Detroit, içki yasağı, ayaklanmalar, onca hayal kırıklığına rağmen tükenmeyen olasılıklar… Sonunda birleşip Calliope Stephanides'i oluşturacak tüm parçalar.

Eugenides dokuz yılda yazdığı Middlesex'te üç kuşak ve iki kıtaya yayılmış bir aile hikâyesini tabulara ve dogmalara alaycı bir dille karşı çıkarak, inanılmaz bir akıcılıkla anlatıyor. Bugüne kadar 35 dilde yayımlanan ve üç milyonun üstünde okura ulaşan Middlesex, bir modern zamanlar destanı. Ve tüm destanlar gibi, kahramanlarının hikayesinden çok daha fazlasını söylüyor bize. (Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 605

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Domingo Yayınevi

 

Ödüller

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Jeffrey Eugenides’in bu romanı, Amerika’da yaşayan Yunan kökenli bir ailenin üç kuşak temsilcilerinin öyküsünü sözcüklere döker. 41 yaşında bir erkek olan anlatıcı Cal, hermafrodit (çift cinsiyetli) olarak dünyaya gelmiş ve 14 yaşına kadar bir kız gibi yetiştirilmiştir..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Keşifler dönemi
Ceyhan Usanmaz 

Tarihte “coğrafi keşifler çağı” olarak anılan dönemde neler yaşandığını, daha da önemlisi bu dönemi başlatan unsurları hepimiz az çok hatırlıyoruzdur, ezberlemiştik zamanında; ne de olsa, coğrafya sınavlarının vazgeçilmez (banko) sorusudur!
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%62,5
%25
%9,4
%0
%3,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

11.02.2016

kuyruk acısı hikayesi

9yıl harcanarak yazılan bir kitabın tarihimizin uydurmaca haliyle  yazılması ne kadar vahim beğenen arkadaşların yada inan arkadaşların İlber Ortaylı okumalarını tavsiye ederim yada şu Çılgın Türkler i okumaya davet ederim.Zira tarih kitabı olmasa da tüm dünyada saygı duyulan bir şahsiyet içim kasıtlıca saygıdan yoksun kemal mustafa kemal hitapları da hiç hoş değil resmen bakın burada bir kuyruk acısı hala duruyor diyor.

30.12.2015

Guzel

Yılın Kitabı... Milliyetçilerin sevmeyeceği bir kitap tabii. Onlara inandıkları her şeyin bir masal olduğunu söylüyor.
Ama roman, onların kafayı taktıkları şeye indirgenmeyecek kadar kapsamlı. Aldığı teveccühü sonun kadar da hak ediyor bence.
Nokta.

28.08.2015

Olmamış

Türkiye´ den çıkar elde etmek isteyen, sözüm ona ´Amerikan yanlısı´ şahısların beğenebileceği, Ford fabrikasında çalışan işçilerin fabrika dumanlarından ciğerini çıkarırcasına öksürmelerine değinen, fakat kitapta sürekli reklamdan geçilmeyen, eşitlik değerlerini savunurmuş gibi yapıp kapital sistemi alttan alttan destekleyen, iki İzmir , Bursa kelimesi geçti diye bazılarımızın beğendiği, soykırımı tanıyan milletlerin, yazarın ucunu açık bıraktığı yerleri seve seve tamamlayabileceği bir eserÿ; Yunanlılar İzmir´ de denize dökülürken iki küçük kıza tecavüz edilip öldürülmesinin Türk askerinin mi Yunan askerinin mi kaçarken yaptığının ucunu açık bıraktığı gibi. Ne kadar tarafsız görünülmeye çalışılmışsa da  ´ Türk Düşmanı ´ bir eser. Ortadoğu ´yu karıştıran,silah satan milletler belli. Keşke biraz da onlara değinseymiş. Ancak ensest ilişki, biseksüellik tabularını yıkmış ve hoş betimlemeler var.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız