49,9 TL
Standart Teslimat : 06 Aralık - 09 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Middlesex Kitap Açıklaması

 


2003 PULITZER EDEBİYAT ÖDÜLÜ

"21. YÜZYILIN EN İYİ 12 ROMANI" seçkisinde (BBC'nin 2015 yılında dünyanın önde gelen kitap eleştirmenleri arasında yaptığı anketin sonucu)

"ÖLMEDEN ÖNCE OKUMANIZ GEREKEN 1001 KİTAP”tan biriBen iki kez doğdum: İlkinde 1960 yılının Ocak ayında, Detroit için inanılmaz derecede dumansız bir günde kız olarak ve daha sonra tekrar 1974 yılının Ağustos ayında Petoskey'de bir acil kliniğinde, ama bu defa ergenlik çağında bir delikanlı olarak.

Bu cümleyle başlıyor, içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük romanların biri olarak gösterilen Middlesex. Kuşaklar boyunca ondan ona geçip sonunda küçük bir kızın, Calliope Stephanides'in bedeninde çiçeklenen bozuk bir genin hikayesi bu. Genin yolculuğunun sonlandığı yerde, Calliope'nin kendi yolculuğu başlıyor, karşısında ise o yaman soru: Bizi biz yapan şey nedir; genlerimiz mi, seçimlerimiz mi? Ve böylece dinlemeye başlıyoruz Stephanides ailesinin Osmanlı Bursası'ndan Henry Ford'un Detroit'ine uzanan, çağın tüm gelgitlerinden nasibini almış seksen yıllık büyüleyici öyküsünü. Koza Han, İzmir yangını, hayalleri taşıyan dökük gemiler, fabrika dumanları altında kıpırdanan Detroit, içki yasağı, ayaklanmalar, onca hayal kırıklığına rağmen tükenmeyen olasılıklar… Sonunda birleşip Calliope Stephanides'i oluşturacak tüm parçalar.

Eugenides dokuz yılda yazdığı Middlesex'te üç kuşak ve iki kıtaya yayılmış bir aile hikâyesini tabulara ve dogmalara alaycı bir dille karşı çıkarak, inanılmaz bir akıcılıkla anlatıyor. Bugüne kadar 35 dilde yayımlanan ve üç milyonun üstünde okura ulaşan Middlesex, bir modern zamanlar destanı. Ve tüm destanlar gibi, kahramanlarının hikayesinden çok daha fazlasını söylüyor bize. (Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 605

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Domingo Yayınevi

Ödüller

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Jeffrey Eugenides’in bu romanı, Amerika’da yaşayan Yunan kökenli bir ailenin üç kuşak temsilcilerinin öyküsünü sözcüklere döker. 41 yaşında bir erkek olan anlatıcı Cal, hermafrodit (çift cinsiyetli) olarak dünyaya gelmiş ve 14 yaşına kadar bir kız gibi yetiştirilmiştir..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Keşifler dönemi
Ceyhan Usanmaz 

Tarihte “coğrafi keşifler çağı” olarak anılan dönemde neler yaşandığını, daha da önemlisi bu dönemi başlatan unsurları hepimiz az çok hatırlıyoruzdur, ezberlemiştik zamanında; ne de olsa, coğrafya sınavlarının vazgeçilmez (banko) sorusudur!
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.10.2020

Çok akici

Gayet akıcı giden güzel sıcak bir hikaye.

14.04.2020

Berbat

Ne geninden bahsediyorsa artık benim midem kaldırmadı kitabın tamamını okumaya.  Araya yalan yanlış bir iki tarihi olay sıkıştırılmış diye almış bu ödülü belli. Mideniz alıyorsa okuyabilirsiniz. Tarihi olay dediğime de bakmayın adı geçiyor. Tarihi roman özelliği felan yok.  Buna güzel diyen ya kitabı okumadı ya da kendisinin ispat etmek istediği bir şeyler var ve buna çanak tutacak bir kaynakça arıyordur. İçeriği o kadar kötü ki merak edip bitiremedim bile kitabı.

11.02.2016

kuyruk acısı hikayesi

9yıl harcanarak yazılan bir kitabın tarihimizin uydurmaca haliyle  yazılması ne kadar vahim beğenen arkadaşların yada inan arkadaşların İlber Ortaylı okumalarını tavsiye ederim yada şu Çılgın Türkler i okumaya davet ederim.Zira tarih kitabı olmasa da tüm dünyada saygı duyulan bir şahsiyet içim kasıtlıca saygıdan yoksun kemal mustafa kemal hitapları da hiç hoş değil resmen bakın burada bir kuyruk acısı hala duruyor diyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.