29,5 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Mevsimler Kitap Açıklaması

 


Memurun tek sığınağı devletidir. Memur çocuğunun devleti de yoktur. Devlet o soğuk umursamazlığı ile dönüp bakmaz bile sana. Hiçbir yere gidemezsin, hiçbir yardım alamazsın. Öyle yetiştirilmişsindir ki, sokakta bir limon bile satamazsın. Bu yüzden dünyanın en zavallıları, bir yere tutunamayan, üstelik yapısı nedeniyle tutunma şansı pek olmayan memur çocukları, orta sınıf çocuklarıdır.Hayat güzelken, gençken... Arnavutköy ve Bebek... Elvis, It's now or never'ı söylüyor. Beyazıt'ta nümayişler var, 27 Mayıs oluyor. Fransız taklitçileri, kolejli kızlar, bohemler, sınıfı konuşanlar. Humanité, inkârın inkârı... İşçi Partisi, Mehmet Ali Bey, Behice Hanım... Kalın fitilli kadife pantolonlar, balıkçı yakalı kazaklar...

"Ey Dev-Gençli, savaş vakti yaklaştı. Al silahı tak beline emperyalizme karşı"İhanetin prelüdü, yalanlar, örgütler, sapmalar, burjuva kuyrukçular, devrimci özeleştiriler ve infazlar... Büyük ve küçük isyanlar, direnenler, çözülenler... 68', 12 Mart ve 12 Eylül... Uzun koridor...Mevsimler, heyecanın, aşkın ve yenilginin soluk soluğa hikâyesi...Gün Zileli, ustalıkla geniş zamanları anlatıyor, mevsimlerle Türkiye'nin romanı
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 355

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Türkiye'nin üzerinden uçan bir planör
Hayati Roman
Gediz, 60’ların İstanbul’unda “Arnavutköy’ün üst taraflarında, çilek tarlalarının içinden geçilen, yukarı taraflardaki küçük, ahşap bir evde” dar gelirli ailesi ile birlikte yaşayan lise öğrencisi bir gençtir. Dayıları zenginleşmiş, teyzeleri ise zengin damatlarla evlenmiştir. Kuzenleri ile ilişkisi de bu sınıfsal farklılık temeli üzerinde yükselir. Bir gün kuzeni Serap’tan, mahallenin en zenginlerinden İpar’ların yalısında, bir “garden party” verileceğini öğrenir; Serap kendisine eşlik etmesini ister. Böyle bir davete uygun bir giysisi bile yoktur, ne giyeceğini bilemez. O gece partide tanışacağı gençlerden edebiyat eleştirileri yazan Suat, kendisini ilkokuldan terk olarak tanıtan aykırı ve aykırılığı ile Gediz’i cezbeden Atok ve kısaca Rü olarak çağırılan zengin ve güzel Rümeysa, Gediz’in geleceğinin şekillenmesinde belirleyici öneme sahip olacaklardır.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.03.2016

Devrimci yazın

Devrimcileri anlatan şimdiye kadar okuduğum romanların aksine, bu kitapta kahramanlarını anlama, sevme, eleştiri, dürüstlük var. Solun hangi kesiminde yer aldığına ve hangi hataları yaptığına bakmadan, yazar bir kişinin neden devrimci olduğunu okuyucuya sezdirebiliyorsa kıymetlidir, neden- sonuç ilişkisini içinde barındırıyordur.  

14.01.2015

Mukemmel

Gercekten mukemmel bir kitap olmus. Yakin tarihe ilgi duyanlar mutlaka okumali diye dusunuyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.