6,6 TL
Standart Teslimat : 16 Ağustos - 19 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Mesnevi'den Seçmeler Kitap Açıklaması

 

Zamanında, aktarın biri dükkânında bir papağan besler. Papağan, gül yağı şişeleriyle dolu dükkânın bir köşesinde, müşterileri söylediği sözlerle eğlendirir.

Bir gün, aktar papağanı dükkânda bırakıp evine gider. O sırada dükkâna, fare kovalayan azgın bir kedi girer. Papağan, kedinin dükkâna kendisi için girdiğini sanar. Büyük bir korkuyla yerinden fırlar ve rafa atlar. Ancak gül yağı şişelerini de şangır şungur devirir. Daha da korkuya kapılan papağan ikinci, oradan üçüncü rafa atlar. Bütün şişeler tuz buz olur. Dükkân gül yağı kokusuyla dolar.

Bir süre sonra aktar dükkâna gelir. İçeriye girer. Girer girmez de ağzı bir karış açık kalır. Her taraf darmadağın... Bütün şişeler kırılmış, gül yağları yerlere dökülmüş. Papağan bir köşede, korkudan tir tir titremekte. Aktar, durumu görünce çok kızar. Bunu papağandan başka kim yapar diye düşünür. Sonunda papağını yakalar, başlar dövmeye... Papağan dayağı yer. Ancak o günden sonra da pısırık, korkak bir hayvan olur. Üzüntüsünden dili tutulur, tüyleri dökülmeye başlar.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.