Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Mars Yıllıkları Kitap Açıklaması

“Bradbury’nin öyküleri ve romanları, edebiyatımızın en nadide parçalarından. Ona sahip olduğumuz için şanslıyız.” –Kim Stanley Robinson

“Bradbury’nin öyküleri öylesine içinize işliyor ki bir daha unutamıyorsunuz.”

 - Margaret Atwood - 

Ulusal Kitap Ödülü

Pulitzer Onur Ödülü

Ulusal Sanat Madalyası

“BİZ DÜNYALILAR, BÜYÜK VE GÜZEL ŞEYLERİ YIKMAK KONUSUNDA HÜNERLİYİZDİR."

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. 1950’de yayımlanan Mars Yıllıkları ise insana dair yazılmış en naif ve en karanlık eserlerden biri.

İnsanlık atom savaşlarının gölgesindeki, sorunlarla boğuşan Dünya’yı terk etmek için Mars’ta koloni kurmaya karar verir. İlk roketler umut dolu kızıl gezegene iniş yaptıklarında yolcular hiç beklemedikleri sorunlarla karşı karşıya kalır. Mars’ta yalnız değillerdir.

Marslılar şekil değiştiren, zihin okuyan, belirli bir gelişmişlik seviyesine erişmiş canlılardır ve gezegene gelen bu istenmeyen ziyaretçiler için orada yeni bir hayat kurmak hiç kolay olmayacaktır. Bradbury’nin yer yer ürkütücü yer yer dramatik anlatımı da burada sahne alır. Irkçılık ve hümanizm gibi fikirler Mars’ta kendine yer bulur. Yazar, âdeta tarihle ve insanlıkla yüzleşir.

Bilimkurgu edebiyatının en önemli eserlerinden Mars Yıllıkları, okura insanlığın nihai düşmandan nereye giderse gitsin kurtulamayacağını sert ve vurucu bir biçimde anlatıyor: Kendisinden.

Jorge Luis Borges’in önsözüyle

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Editör: Alican Saygı Ortanca

 

 

Puanlamalar
%66,7
%27,8
%5,6
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

02.01.2021

Ray Bradburry'e saygıyla

Orta eğitimden itibaren ders müfredatına konulup okutulmalıdır. Bizlere, insanoğlunun geleceğine dair hayaller kurduran bilim kurgu edebiyatın babası Ray Bradbury'e saygıyla...

25.10.2020

Teknoloji sevmeyen bilimkurgu yazarı :)

Ray Bradbury, edebi bilimkurgunun en önde gelen isimlerinden. Kitaplarını okurken ilk aldığınız hep Bradbury'nin ileri teknolojinin insanın insanlığını kaybetmesine yol açan dramatize edilmiş bir gelecek. Mars Yıllıkları bunun en öne çıktığı eserlerinden birisi. Edebi tarafı özellikle çok doyurucu olan kitap başka dünyalardan da ziyade kendi insanlığımızı konunun odağına oturtuyor. Mutlaka okunmalı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.