4,5/5 - 4 Kişi Yorum Yap
40,25 TL
57,5 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 03 Mart - 08 Mart
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Madde ve Mana Kitap Açıklaması


Madde ve Mana'da Saffet Murat Tura, bir yandan modern zihin felsefesinin beyin-anlam ve beyin-bilinç gibi problemlere önerdiği çözümleri sorguluyor, diğer yandan da Descartes'tan bu yana klasik metafiziğe hâkim olan etkileşimci ikilik probleminin ardındaki fenomenolojik yanılsamayı gösteriyor. Mananın maddi bir özellik olarak nasıl tanımlanabileceğini, doğadaki rasyonalitenin kökenlerinin ne olduğunu, toplumsal-dilsel anlamın doğadaki yeri ve dilsel hermeneutiğin natüralist hermeneutikle bağlantısı gibi sorunları çözüme kavuşturmak üzere diyalektik materyalist bir anlam teorisi, beden-zihin ikiliğini aşmaya yönelen bir Marksist metafizik geliştiriyor. Diyalektik materyalist doğa felsefesinin burada savunulan özgün sunumunun, içinde yaşadığımız çağın fizik ve biyoloji bilgileriyle çelişmeyen metafizik ufku olduğu tezini ileri sürüyor.
Klasik sistem felsefelerine artık ihtiyaç kalmadığı yolundaki yaygın kanaate karşı güçlü bir itiraz niteliğindeki bu çığır açıcı kitap, tam da böyle bir sistem kurma yönünde atılmış bir adım olarak okunmalı.Sayfa Sayısı: 392

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

‘Ben’ dediğim biyolojik olayın varlığına değil, bu ‘ben’in düşünüyor olmasına, yani bir zihin edimi yaptığına, o halde öncelikle argümanın öncülüne itiraz ediyorum.” Tura’ya göre “düşünüyorum”, olgusal anlamda yanlış bir öncül, çünkü düşünce bir edim değil, “ben” denilen biyolojik olayın beyninde geçen daha kısmi bir biyolojik olay. Eğer öyleyse hiç kimse düşünmüyor demektir. Düşünmek, öznesiz bir doğa olayı, demektir. “Demek ki düşünmüyorum; düşünce olayı ‘ben’ olayında meydana geliyor. Tıpkı kalbimin çarpması ya da böbreklerimin kanımdaki bazı molekülleri süzmesi kısmi olaylarında olduğu gibi düşünce olayı da ‘ben’de, yani beynimde oluyor.” Kışkırtıcı değil mi…  .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%75
%25
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

09.04.2012

Tarih ve Mana

Tarih kavramını açıklamanın güçlüğü matruşka bebekleri gibi iç içe geçmiş olarak akan zamanları ve tarihini açıklama güçlüğüdür, zaman öncesi zamanlar ve tarihi ile birlikte, gelecek zamanın herhangi bir kavşağında görünür olabilecek kavramları rasyonalitenin fiziki yasalarına hapsetmek, tarihi yavaşlatmaktır biraz da. Sezgi de birşeyler söyler, gün olur gerçeklik sahnesinde yer alır. Biraz daha az önyargı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.