Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Lilith'in Dölü - Bilimkurgu Klasikleri Kitap Açıklaması

 

“Butler’ın zirve noktalarından biri.”  –Junot Díaz

“Antilop ve Flurya’yı yazarken bana en çok önerilen kitap Lilith’in Dölü’ydü.” –Margaret Atwood

“İNSANLIK KENDİ KENDİNİ YOK ETME ÇALIŞMASI SIRASINDA GEZEGENİ YAŞANAMAZ HÂLE GETİRMİŞTİ.”

Yalnızca kaleminin kuvveti değil aynı zamanda muhalif duruşu, ırk ve cinsiyet eşitsizliğine karşı tepkisiyle de döneminin en mühim figürlerinden biri olan tarihteki ilk kadın siyah bilimkurgu yazarlarından Octavia E. Butler, hem bilimkurguda hem de Afroamerikan edebiyatında bir dönüm noktası. Xenogenesis Üçlemesi’nin tüm kitaplarını bir araya getiren Lilith’in Dölü ise, siyasi tahakküm, cinsel farkındalık, mutasyon, üreme ve kadın-erkek ilişkilerine dair tabuları yıkan bir eser.

İnsanlık son savaşında atom bombasıyla Dünya’yı tükettiğinde Lilith Iyapo, eşini ve oğlunu kaybetmişti. Yüzlerce yıl sonra Lilith devasa bir uzay gemisinin derinliklerinde uyandı. Gemiyi ise, insanlığı yok olmaktan kurtarmak için tam zamanında gelmiş Oankaliler yönetiyordu.

Dünya hakkında öğrenebilecekleri her şeyi öğrenmişler, hayatta kalanları yüzyıllar boyunca uykuda tutup incelemişlerdi. Ama artık insanlığı Lilith’in önderliğinde, Oankalilerin yardımıyla iyileşen Dünya’ya geri götürmenin vakti gelmişti.

Ancak gezegene insanlarla birlikte Oankaliler de yerleşecekti. İnsanlara gezegenin vahşi doğasında hayatta kalmaya uğraşırken soylarını sürdürebilmeleri için tek bir seçenek sunulmuştu: Çocukları insan olmayacaktı. En azından tamamen.

Lilith’in Dölü, kendi kıyametinden kaçamayan insanlığa bir umut ışığı.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

19.05.2022

Lilith'in Dölü-Octavia E. Butler

Octavia E. Butler'ın "Yakın" adlı kitabından sonra, bu üçlemeyi okudum. Çok sürükleyici ve merak uyandıran bir kitap. Şimdiye kadar bilim kurgu okumadığım halde, yazar kurguyu öyle oluşturmuş ki kitabı elimden bırakamadım. Çevirmenin detaylı açıklamaları iyi olmuş. Yazarın başka kitapları çıkarsa mutlaka alacağım.

14.05.2022

Lilith’in Dölü

Kitabı bitirdiğimde keşke benim de bir ooloim olsa dedim :)))Kitap akıyor, kendimi kurguların için de buldum kah Lilith oldum kah Nikanj oldum kah Akin oldum. Kadın ya da erkeğin, siyah ya da beyazın ötesinde bir şey oldum.Kahramanlarımızın yediklerini sanki ben de yedim, dokunduklarına sanki ben de dokundum. Kırgınlık ve umutlarını içimde yaşadım. Kurgunun içinde yaşadım. Uzun zamandır bir kitabı bu kadar hissederek ve bu kadar çabuk okumamıştım. Süprizlerle dolu kurgunun verdiği tad için yazarı ve bu kurguda ki dili bu kadar akışkan ve okunur yapan çevirmeni kutluyorum. Octavia Butler’in çevirilecek yeni kitabını merakla bekliyorum.Ve çevirmen Pırıltı Onukar’ın başka yazarlardan da çevireceği kitapları da merakla bekliyorum.Çevirmenin dip notları çok detaylı ve güzeldi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.