4,5/5 - 24 Kişi Yorum Yap, Kazan!
32,12 TL
44,0 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 24 - 26 Eylül
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Kün

 


"Ankara Çayı, bağrına şefkatle basıp muhafaza ettiği sivrisinek larvalarını usul usul kabuğundan salıyor, evlâd-ı haşerattan dokunmuş vızıltı pikesini, ana avrat sövmüşmüş sövmemişmiş hiç aldırmadan civardan geçenlerin burun deliklerine, kulak memelerine doğru sallıyordu. Şımarık şımarık bahar müjdesi vereceğiz diye uçuşan kavak pamukları, terli enselere, çıplak alınlara yapışıp kaşındırarak milleti illet ediyordu. Börtü böcek antenini sallıyor, kıllı bacaklarını sıvazlıyordu. Danaburnu topraktaki tohuma, uçuç böceği yapraktaki bite, tırtıl yaprağa, solucan toprağa saldırıyor, peygamberdevesi alayına saldırıyordu. Çocuk yaşta beyaz bulutlar havai gökyüzünde uzun eşek oynuyor, kararsız tavırlarla kâh yavşayıp kıç kıça sokuluyor, kâh gâvur görmüş gibi kopup birbirlerinden uzaklaşıyorlardı.
Bahar gelmişti."

Kün, yani 'Ol'...Neleri neleri olduran bir roman, Kün. Ölülerin daha da ölebildiği -ya da tam ölemediği-, cami imamıyla ateistin birbirini 'aydınlatabildiği', köpeklerin (hem de Konya ağzıyla!) konuşabildiği, el kadar oğlanın kendisine el kaldıranı haşat ettiği bir âleme kapı aralıyor. Şerefsizler şerefsizliğin gözüne vuruyorlar, 'iyiler' canını dişine takıyor, feleğin zarı hepyek de gelse bir bakıyorsunuz altı kapı alıyor.

Sezgin Kaymaz, kendine özgü üslûbu ve hâlesiyle, yine eğlenceli ve ürpertili bir hikâye anlatıyor.
Anlattığı hikâyenin heyecanıyla anlatışın neşesi yine birbirini coşturuyor.

'Sıradan' denen insanların 'sıradan' denen hallerinin ve dillerinin usta yazarı, Angara'nın kıyısına, rengâhenk bir Konya dekoru kuruyor ayrıca - Eski Konya. Eski taşra yaşantısı… Sezgin Kaymaz'ın gizemine, mizahına, olay örgüsüne, anlatıcılığına tutulanlar kadar, 'yerliliğine' de tutulanlar yok mu? Kün, her zevke yetişiyor, her şeyi olduruyor!

Sayfa Sayısı: 479

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

“Uzunharmanlar’da Bir Davetsiz Misafir” ile hayatımıza giren Sezgin Kaymaz, sekizinci romanı “Kün” ile düşle gerçek arasında sürekli gidip gelen aklımıza, bu suretle de hep karışık olan gönül tahtımıza bir kere daha oturuyor. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%87,5
%8,3
%0
%4,2
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

31.12.2015

XYZ

Anlatımı yavandıÿ; edebi lezzetten yoksundu. Konya ağzını gereksiz şekilde diyaloglarla uzatıp, zaman zaman ortaoyunu üslubuna kaçıyor. Bu da edebi bir esere bayağılık katıyor.    

13.02.2014

kün..

her bir karakterin, her bir ayrıntının, "şey" in bir şekilde nasıl bağlandığını ve mutlaka kitaba nasıl hizmet ettiğini görecek; Aşutun akla hayale gelmedik işlere yaradığını gördükçe Hoca Muzaffer gibi zikir için tesbih arayacak; olan bitene verdiğiniz tepkilere baktıkça hangi ara bu kadar kitabın içine çekildiğinizi sorgulayacaksınız... Sezgin Kaymaz Türk Edebiyatında önemli bir boşluğu doldurmuş ama Sezgin Kaymaz okumazdan önce haberimiz yokmuş... Ama haberimiz "ol" du.. kün..

30.12.2013

ustalık kitabı

Sezgin Kaymaz´ın neredeyse bütün kitaplarını okudum.Hepsi güzeldirÿ; ancak bu kitabın tadı bence bambaşka olmuş. Çeto ile Ömer´i hiç unutamayacağım, Konya şivesiyle konuşan 28 yaşında bir köpek, sarışın ama kapkara gözlü herkes tarafından dışlanmış, itilip kakılmış bir çocuk, mal hırsı gözünü kör etmiş her namazda türkü söyleyip göbek atan muhtar, çirkin ama çok güzel insanlar veee mezarlarından çıkmış ölüler..Bu kadar absürt tip bir kitapta olur mu? Oluyor işte, onlara kahkalarla gülerken beş dakika sonra hıçkırarak ağlayabilirsiniz. Hem çok komik ve hem de bir o kadar trajik, insanı duygudan duyguya sürükleyen zevkli bir okuma serüveni. Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan. Herkese tavsiye ederimÿ; inanın elinizden bırakamayacaksıznız.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız