14,3 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kumarbaz - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Sizce içine düşeni bir bataklık gibi sürekli dibe çeken kumar tutkusu, bir insanın hayatında nelere yol açabilir? Rus roman yazarı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, kendi kumar tutkusundan yola çıkarak yazdığı "Kumarbaz" adlı romanında bu sorunun cevabını okurlarıyla paylaşıyor. Dilerseniz genç bir kumarbazın yaşamından küçük bir kesiti konu alan eserin içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"Kumarbaz" adlı kitabı neden okumalısınız?

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin kaleme aldığı "Kumarbaz" adlı roman, 192 sayfadan oluşuyor. Genç bir adamın tuttuğu notlardan meydana gelen eser, yazarın akıcı anlatımı ve merak uyandıran kurgusuyla kısa sürede okunuyor. Başkahraman Aleksey İvanoviç, roman boyunca kumar tutkusu ve aşkı bir arada yaşıyor. 25 yaşlarındaki Aleksey'e çocuklarına öğretmenlik yaptığı General, General'in üvey kızı Polina, teyzesi Antonida Vasilyevna Tarasyeviçeva, Des Grieux, Bay Astley ve Matmazel Blanche gibi çeşitli milletlerden yan karakterler eşlik ediyor. Yazar; kumar tutkusunu yaşlı-genç, kadın-erkek pek çok karakter üzerinden ele alarak bu meselenin yaşla ya da cinsiyetle pek ilgisi olmadığına dikkat çekiyor. Ayrıca kumar tutkusunun yanı sıra aşk, dostluk, aile ilişkileri, ırkçılık ve sınıf ayrımı gibi temalara da romanında sıkça yer veriyor. Siz de bu romanı okuyarak insana bir kazandırıp bin kaybettiren kumar tutkusu hakkında fikir edinebilir, ırkçılık ve sınıf ayrımı gibi konulara bir de bu pencereden bakabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Dostoyevski'nin yayıneviyle yaptığı bir anlaşma gereği "Kumarbaz" adlı eserini sadece 25 günde yazdığını biliyor muydunuz? Bir ay içinde romanı yayınevine teslim etmezse tüm eserlerinin haklarını kaybedecek olan yazar, kısa sürede iyi bir roman ortaya çıkarabilmek için bir stenograftan yardım alır. Böylece zamanında tamamlanabilen eser, özgün dili Rusçada orijinal adı "Игрок (Igrok)" olarak ilk kez 1866 yılında yayımlanır. Yıllarca pek çok çevirmen tarafından Türkçeye çevrilir ve farklı yayınevleri tarafından basılır. Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde yer alan eser, 2013 yılında Koray Karasulu çevirisiyle Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılarak yeniden okurlarla buluşur. Ayrıca eser, birkaç kez beyaz perdeye de uyarlanır. Dilerseniz bu etkileyici eseri bir de izleyici olarak değerlendirmek için Aleksey Batalov yönetmenliğinde çekilen 1972 Sovyetler Birliği ve Çekoslovakya ortak yapımı "Igrok" (IMDb: 6.5) filmini ve Karoly Makk yönetmenliğinde çekilen 1997 Hollanda, Macaristan ve Birleşik Krallık ortak yapımı "The Gambler" (IMDb: 6.2) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

"Kumarbaz" adlı romanı sevdiyseniz Dostoyevski'nin "İnsancıklar", "Suç ve Ceza", "Karamazov Kardeşler", "Yeraltından Notlar", "Beyaz Geceler", "Budala", "Ecinniler", "Öteki", "Ev Sahibesi", "Ezilenler", "Stepançikovo Köyü" ve "Ölüler Evinden Anılar" isimli diğer eserlerini de okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

31.03.2022

Her yaşam kumarbazlık gerektirir

Dostoyevski’nin en iyi kitabı değil, altta yazan yorumlar çok komik. Evet anlatılan hikayenin bir derdi var ve size bunu aktarmaya çalışıyor. Bazı kısımlarda sıkılıyorsunuz bazı kısımlarda vay be dedirtiyor. Okunmalı mı? Evet. Kesinlikle okunmalı mı? Hayır.

02.08.2021

Akıcı ve Etkileyici

Dostoyevski’nin yayıncısının tehdidiyle 1 aydan kısa sürede yazdığı, belki de bu baski yuzunden en akıcı kitabı. Kumar bağımlısı ve parayla pek de işi olmayan bir adamın hikayesi gibi anlatılsa da, aslında Dostoyevski’nin özgeçmişidir denebilir. Hem aşka hem kumara tutkulu bir adamın karakterinin psikolojik analizi kısa bi eser olmasına rağmen iyi verilmiş.  Kimi sahneler bir fars kadar komikti. Özelikle babaannenin olduğu kısımlar :)

15.02.2021

Diger

İyi

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.