56,55 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Küçük Şeylerin Tanrısı Kitap Açıklaması

 


Arundhati Roy, İngiltere'nin en saygın edebiyat ödülü olan Booker Ödülü'nü 1997 yılında Küçük Şeylerin Tanrısı adlı romanıyla aldı. Lirik bir dille, şiirsi bir anlatımla, bir söz-büyücü gibi kullandığı sözcüklerle, yasak bir aşkın çökerttiği bir ailenin soluk kesen dramını anlattı. Varlıklı bir Hindu ailesinin güzel kızı Ammu, ailesinin yanında çalışan bir işçiye aşık olur. Önüne geçilmez, kural tanımaz, tutkulu bir aşkla bağlanırlar birbirlerine. Oysa genç adam Dokunulmazlar sınıfındadır, toplumun en alt kademesinden. Sonu olmadığını bildikleri bu aşkta Küçük Şeylerle 'le yetinirler, geleceği düşünemezler. Genç kadının ayrıldığı kocasından olan biri kız, biri erkek ikiz çocukları bu aşkın doğal tanıklarıdır. Olaylar, birbirinden ayrılmayan bu çift yumurta ikizlerinin çevresinde döner, kızın gözüyle anlatılır. Arundhati Roy, geriye dönüşlerle örüyor kurgusunu ve beklenmedik, dehşet verici sona ulaştırıyor. 1960'lı yılların sonunda, Hindistan'ın güneyinde geçen bu öyküde, arka planda İngiltere'den bağımsızlığını yeni kazanmış, siyasal çalkantılar içindeki bir Hindistan'ı, Kast Sisteminin ürkütücü koşullarını ve toplumsal tabuları buluyoruz. Hindistan'da yayınlandığında, Hristiyan bir Hindu kadınıyla alt kasttan bir erkek arasındaki aşk ve aşk sahneleri Hint gelenek ve göreneklerine aykırı düştüğü için büyük tartışmalara yol açan Küçük Şeylerin Tanrısı bir solukta okunan unutulmaz bir roman.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 362

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 287

Baskı Yılı: 1998


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

28.04.2021

Her şey bir günde değişebilir.

“Her şey bir günde değişebilir. “ felsefesiyle romanı tek cümleye indirgeyebiliriz. Yazar kitabın başından sonuna kadar acıdan beslenmiştir. Akıntıya kapılan okur su gibi romanı okumaktadır. Elinden bırakamamaktadır. Her karakter başarılı bir şekilde tasvir edilmiştir. Rahel’in ve Estha’nın 1969 çocuklukları ve 1993 teki yetişkinlikleri tasvir edilmektedir. Bu durum karakterleri ve zaman kavramını çok etkilemiş. Sürekli flaşbek lerle desteklenmiş. Hikayemizin ana çatışması Sophia Mol’un ölümüne dayanmaktadır. Drama ama ne drama bir aile draması. Her karakterde bir dram. Küçük şeyler, küçük şeyler... toplamında büyük bir kötü şey olmasına neden olan küçük şeyler.  Kitabın son sayfalarına kadar sürükleyici küçük şeyler devam eder ve son da anlam bulur

25.01.2021

Çok başarılı

Mutlaka okunması gereken bir kitap.

06.01.2021

güzel

sürükleyici ve etkileyici

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.