4/5 - 21 Kişi Yorum Yap, Kazan!
20,44 TL
28,0 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 20 - 23 Aralık
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin...

"Murakami Bey, insan sizin gibi sağlıklı bir yaşam sürünce zamanla roman yazamaz hale gelmez mi?"

Arada sırada insanlar bu soruyu sorar bana. Roman yazmak, sağlıksız bir eylem; yazar olan kişi de sağlıklı olmak dediğimiz çemberden uzak bir yerde, mümkün olduğunca sağlıklı denemeyecek bir yaşam sürmek zorundaymış gibi.

Biz roman yazmaya çalıştığımızda, insanlığın temelinde bulunan zehir gibi bir şeyi istemesek de çekip çıkarır, görünür kılarız. Yazarlar az çok bu zehre maruz kalır. Bu zehir işin içine girmediği sürece, gerçek anlamda yaratıcılık eylemi ortaya konulamaz çünkü (tuhaf bir benzetmeyle söyleyeceğim ama balonbalığının zehirli kısmının aynı zamanda en lezzetli kısmı olmasıyla tıpatıp benzeyen bir durum galiba). Ama gerçekten sağlıksız olan şeylerle uğraşmak için insan mümkün olduğunca sağlıklı olmak zorundadır. Bu, benim tezim. Yani sağlıksız bir ruh bile, yine sağlıklı bir vücuda gereksinim duyar. İşte bu yüzden, böyle biri sanatçı olamaz, dense bile ben koşmaya devam ediyorum.

Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin... Koşmasaydım Yazamazdım kendini "utangaç biri" olarak tanımlayan yazarın belki de en kişisel kitabı.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

"Koşarken kitapları hakkında nadiren düşündüğünü anlatan Murakami, maraton koşmak ile roman yazmak arasında doğrudan bir bağlantı kurmuyor. Daha ziyade, bir yazarda olması gerekenlerle, bir koşucuda olması gerekenleri benzetiyor. 'Bir yazarda dehanın yanı sıra odaklanma ve sürdürebilme gücü bulunmalı,' diyerek, son ikisine düzenli koşmak için de ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Özetle, 'Koşmasaydım yazamazdım,' demiyor. Ama hayatına dönüp bakınca ve yaşadıklarında bir anlam arayınca, koşarken öğrendiklerini, yazarken kullandığını fark ediyor.".

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%57,1
%23,8
%14,3
%4,8
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

15.10.2019

Güzel

Okudukça koşmak istedim, güzel bir kitap.

19.10.2018

Yorum

Güzel bir kitaptı. Kitaptan sonra koşmaya başlayan tek kişi olmadığımı öğrenmek mutlu etti.

05.08.2015

Orijinal dili japonca olmasın

bence ingilizce değil. Bütün kitaplarını elimden bırakmadan okudum ama bu sarmadı. Bana hitap etmedi. Bıraktım öylece bir kenara.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız