32,5 TL
Standart Teslimat : 16 Ağustos - 19 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Korku ve Titreme Kitap Açıklaması

 


Kierkegaard'ın, Johannes de silentio takma adıyla yazmış olduğu Korku ve Titreme ilk kez 1843 yılında yayımlandı. Yapıtta iman kavramının etik ve dindarlıkla ilişkisi incelenir. Yazarın takma adlarından Johannes de silentio da Musa'nın 1. kitabında (22:1-18) anlatılan İbrahim ve İshak hakkındaki hikayeden esinlenmiştir. Bu anlatıda Tanrı İbrahim'e, oğlu İshak'ı kurban etmesini buyurur. Korku ve Titreme bütünüyle, İbrahim'in, geç yaşta sahip olduğu ve her şeyden çok sevdiği evladı İshak'ı kurban etme isteğini ve bu eylemin onu ne ölçüde bir cani veya hakiki bir dindar yaptığını irdeler. İbrahim imanın babası olarak bilinir ve Johannes çağdaşlarının topyekûn nasıl olur da kendilerini İbrahim gibi imankâr sandıklarını merak eder.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pinhan Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

26.01.2021

mükemmel

İbrahim'in öyküsüne varoluşçu bir pencereden bakış

19.02.2018

Kierkegaard Okuyucusu

"Korku ve Titreme"  adlı eserinde İbrahim'in İshak'ı (Hıristiyan - Tevrat inanışına göre zira Kur'an-ı Kerim'de kurban edilen oğul açık şekilde belirtilmemiştir) kurban edişinin öyküsü anlatılmaktadır. Bu eserde "Diyalektik" nasıl yapılır, bir olay kaç farklı şekilde nasıl ele alınır bunu kavrayacaksınız. Kierkegaard'ın "iman"ı nasıl tanımladığı ve ne şekilde bir inanca sahip olduğunu göreceksiniz.... Temelde Hegel'e karşı eleştiriler ve Tanrı inancını nasıl bir zemine oturtmaya çalıştığını bilmez iseniz eseri anlayamazsınız. Şaşırmaya, korku ile titremeye hazır mısınız? O haldeKeyifli okumalar...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.