4/5 - 8 Kişi Yorum Yap
12,68 TL
19,5 TL %35
Standart Teslimat : 21 Ocak - 25 Ocak
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kontrbas Kitap Açıklaması

 


Koku adlı romanı çoktan kült bir eser haline gelen Patrick Süskind, bu defa notaların dünyasına girmiş: Bir kontrbasçının öyküsünü, ses tonu giderek yükselen bir monolog biçiminde anlatıyor.

Kontrbas, cüssesiyle doğru orantılı olarak, müzisyenin evinde ve yaşamında büyük bir yer işgal ediyor. Kontrbas, müzisyenimizin hem dostu hem düşmanı; ondan kopamıyor ama onunla da olmuyor. Bu iri, hantal aletin altında eziliyor adeta. Önceleri, kontrbassız bir orkestranın düşünülemeyeceğini belirterek onu yüceltirken, monolog ilerledikçe, kontrbasa duyduğu nefret açığa çıkıyor. Ona göre bu enstrüman hep arka planda kalmaya mahkûm, bu nedenle çalanı da arka planda bırakıyor.

Süskind'in, sanatsal yaratıcılık ile memuriyet kalıpları arasındaki çelişki, hayatı cehenneme çeviren “ne onunla ne onsuz” sevgililer gibi konuları incelikle işlediği Kontrbas, ironik, sürükleyici bir kitap.Sayfa Sayısı: 68

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları
Puanlamalar
%50
%37,5
%12,5
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

17.04.2019

Harika :)

Müthiş, monolog tadında yazılmış bir kitap. Tavsiye ederim efendim.

04.02.2014

..

Patrick Süskind çok iyi bir yazar. Yazıya böyle girmek biraz abes gözükebilir ama bunu belirtmek lazım. Koku gibi kült bir romanın yazarının çok çarpıcı uzun öykü Güvercin´i ve yine müthiş bir oyun olan Kontrbas´ı yazması, kendisinin benim gözümde sadece birkaç yazarın bulunduğu bir seviyeye  yükselmesini sağlıyor. Herr Sommer´in Öyküsü´nü okumadığımı belirtmek kaydıyla yazarın yazdığı tek hayalkırıklığı yaratan eserin Üçbuçuk Öykü olduğunu söyleyebilirim.
Kontrbas´ta kişinin yaşamı hakkında kendini kandırması, kendini fazlaca yüceltirken yavaş yavaş farkındalık kazanarak hızlı bir psikolojik düşüş yaşamasıÿ; ve bu sıradan insanın hiçlik ile her şey olma isteği arasında gidip gelen yaşam döngüsünün iş,aşk,toplumsal konum vs. alanlarında etkilerini bir enstrüman ve onu çalan müzisyenle sembolize edilerek anlatılmasını görüyoruz. Monolog şeklinde süren oyunda insanın gelgitleri çok gerçekçi ve çarpıcı şekilde yansıtılmış.
Kesinlikle okunmalı diye düşünüyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.