4,5/5 - 201 Kişi Yorum Yap
20,9 TL
27,5 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 02 - 04 Mart
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Patrick Süskind'in, Almanya'da ilk yayımlanışında tam anlamıyla olay yaratan, aylarca liste başlarında kalan 'Koku' adlı bu romanı, gerçekte alışılagelmiş çok satarların oldukça dışında kalan, tarihsel boyutlarda kapsamlı bir toplum eleştirisini sergileyen bir kitap. Olay, 18. yüzyıl Fransası'nda geçer; kitabın kahramanı Jean-Baptiste Grenouille ise tüm insani duyumlardan ve duygulardan yoksun, salt kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı ve istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. Herkesin ve her şeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan Grenouille, kendi kokusunun bulunmadığını, onun bulunduğu yerlerde insanların insan kokusunu alamadıklarını anladığı gün, dünyasını da yitirir. Kendisi için tek çıkar yol, başkalarına onun için sanki insanmış izlenimini verebilecek kokular sürünmektir. Toplum içinde bireyselliğini hiçbir zaman edinememiş toplum tekini, kendi benliğinin dışında her şeyi yaratabilmiş dahiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü bir akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde ancak bir Kafka'da görülebilecek bir insanlık trajedisinin simgesidir.
-Ahmet Cemal-


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 260

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Koku'dan başımız dönünce
Ceyhan Usanmaz
Grenouille’in annesi sancılar başladığında Rue aux Fers’te bir balıkçı tezgahının başında oturmuş, daha önce temizlediği akbalıkların pulunu kazımaktaydı. Balıklar sözümona daha o sabah Seine’den çıkmışlardı ama, öyle kokuyorlardı ki ceset kokusu bile duyulmuyordu.”
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

Süskind’in 18. yüzyıl Fransası’nda geçen bu romanı, doğaüstü koku alma yeteneğiyle ve kendine ait bir kokudan bütünüyle yoksun olarak dünyaya gelen Jean-Baptiste Grenouille’ün öyküsünü anlatır. Koku’nun anlatım tarzı, kokuya yaptığı vurguyla farklılık gösterir; her bir sahne, Grenoille’ün burnuyla, kokusal ayrıntılarının katmanlı karmaşıklığı üzerinden tanımlanır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%81
%12
%6
%0,5
%0,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

21.10.2019

Enfes

Düşünün ki siz her kokuyu en ince ayrıntısına kadar alabiliyorsunuz ancak tüm dünya sizin kokunuzdan mahrum ve size yokmuşsunuz gibi davranıyor ne hissedersiniz? Acı, yıkım yada varolma isteği? Her seçim zordur ama kendini ispatlamak bunu herkese kanıtlamak en zorudur. Grenouille katil mi yoksa kurban mı? Bir koku  bundan daha güzel anlatılamazdı. Her sayfası değerli bir kitap. Pis kokuyor dediğimiz her şey aslında ne de kiymetli değerliymiş...

20.10.2019

Koku harıka bir kıtap

Kitap sevgisizliğin ve dışlanmışlığın bir insana neler yaptırabileceğini çok iyi anlatıyor. Yazar koku ve yer tasvirlerini o kadar güzel anlatmış ki okurken bir anda kitabın büyüleyici dünyasında buldum kendimi. Her insanın ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesine koyması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Okuyun, okutturun :)Burnuyla; gören, duyan, hisseden, tadan ama kokmayan bir katilin öyküsü. Muhteşem finali ile asla unutamayacağınız bir eser.

15.10.2019

Etkileyici bir kitap

Kitap sürükleyici. Özellikle kahramanın mağaraya çekilmesi sonrasında koku ile var olması ve en son sahnede ise yok oluşun anlatımı... Gerçekten de kitap bittikten sonra insanlığı, tutkuları ve hırsları sorgulamış ve insanlardan bir süre nefret etmiştim. Kendimizi gerçekleştirişimiz belki de bizlerin sonudur ve kitap bu gibi çıkarımları yapmanızı sağlıyor okumanızı öneririm.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız